Lecția de germană! Brazilia călcată-n picioare de "panzerele" lui Low!

Una dintre cele mai șocante reprize din istoria fotbalului s-a încheiat. Germania conducea gazda Mondialului cu 5-0 după doar 45 de minute și a eliminat-o după un 7-1 ireal.

Una dintre cele mai șocante reprize din istoria fotbalului s-a încheiat. Germania conduce gazda Mondialului cu 5-0 după doar 45 de minute

Niciodată o națiune pasională precum cea a Braziliei nu a trăit o umilință de o asemenea dimensiune. În semifinalele Campionatului Mondial de Fotbal organizat chiar de țara de unde-și trage seva celebra Selecao, naționala Germaniei conduce cu 5-0 la pauză. Plecați cu a doua șansă, elevii lui Joachim Low a marcat de cinci ori în doar 18 minute!!!!

Din minutul 11 și până în minutul 29, Thomas Muller, Miroslav Klose, Toni Kroos (2) și Sami Khedira au îngropat selecționata Braziliei și au așternut liniștea pe arena din Belo Horizonte.

Deși fanii înfocați ai Braziliei sperau ca minunea din 38 să se repete, atunci când sud-americanii au fost conduși cu 5-0 de Polonia și au revenit p câștigând cu 6-5, meciul nu s-a schimbat deloc. Nemții au fost nemți și au călcat totul în picioare. Nou intratul Schurrle a marcat de două ori, trasnformând dezastrul auriverde într-o adevărată tragedie.

Niciodată cvintupla campioană mondială nu a suferit o UMILINȚĂ de asemenea dimensiuni, iar durerea a fost și mai mare cu cât a venit chiar în fața aprigilor suporteri, care se pregăteau de carnaval. Finalul a adus și golul gazdelor. Oscar a marcat, nu pentru onoare, ci pentru statistici pentru că onoarea brazilienilor fusese deja călcată-n picioare...

Germania merge în finală, acolo unde va da peste învingătoarea dintre Argentina și Olanda, a doua semifinală programată în această seară, de la ora 23.00

Propunere: plimbările cu bicicleta în pădure, doar cu acordul proprietarului pădurii. Sunteţi de acord?

Observator » Evenimente » Lecția de germană! Brazilia călcată-n picioare de "panzerele" lui Low!