Antena Meniu Search
x

Curs valutar

O fetiţă a murit într-un accident provocat de fratele ei. Băiatul de 16 ani a intrat cu tractorul în şanţ

O fetiţă de 12 ani a decedat în urma unui accident în care a fost implicat un tractor condus de un adolescent în vârstă de 16 ani, a anunţat, sâmbătă, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Suceava.  

de Redactia Observator

la 05.07.2025 , 14:56

O fetiţă a murit într-un accident provocat de fratele ei. Băiatul de 16 ani a intrat cu tractorul în şanţ - Shutterstock

Potrivit IPJ, tractorul cu remorcă, la volanul căruia se afla adolescentul de 16 ani, circula pe raza localităţii Bosanci, dinspre DN 2 către DJ 208A. Din cauza unei defecţiuni tehnice la sistemul de direcţie, într-o curbă uşoară la stânga, conducătorul auto, care nu deţinea permis de conducere, a pierdut controlul asupra direcţiei de deplasare, moment în care a părăsit partea carosabilă şi a intrat în şanţul de colectare a apelor pluviale de pe partea dreaptă a sensului de mers.

În tractor se mai aflau două minore, una de 15 ani, iar cea de-a doua de 12 ani. "În urma impactului cu şanţul de colectare a apelor pluviale, fata de 12 ani, pasageră în tractor, a fost proiectată în şanţul de colectare a apelor pluviale, suferind leziuni grave la nivelul capului, fiindu-i aplicate manevre de resuscitare de către echipajul SMURD sosit la faţa locului, ulterior fiind declarat decesul acesteia", au precizat reprezentanţii Poliţiei.

Cealaltă pasageră a fost proiectată pe spaţiul verde, fiind rănită uşor şi refuzând transportul la spital. Tractorul aparţine unchiului adolescentului care îl conducea, fiindu-i încredinţat de acesta. Poliţiştii au deschis o anchetă pentru săvârşirea infracţiunilor de ucidere din culpă, conducerea unui vehicul fără permis de conducere, punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat. Potrivit Monitorul de Suceava, cei trei copii erau fraţi.

Articolul continuă după reclamă
Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Credeţi că loteria bonurilor va combate evaziunea fiscală?
Observator » Evenimente » O fetiţă a murit într-un accident provocat de fratele ei. Băiatul de 16 ani a intrat cu tractorul în şanţ