Cum arată maşina care costă 7,2 milioane de euro!

O maşină marca Ferrari din anii '50 a fost scoasă la vânzare pentru suma de 6 milioane de lire sterline, adică 7,2 milioane de euro!

Automobilul sport Ferrari 375-Plus a câştigat concursul de maşini sport din 1954. Doar cinci modele ca acesta au fost fabricate, iar una dintre ele este scoasă la vânzare.

Automobilul are un motor V12 de 4.9 litri, cu o putere de 330 de cai. Modelul a fost fabricat de către Scuderia Ferrari pentru cursele de maşini, acestea putând fi pilotate doar de cei mai curajoşi şi pricepuţi piloţi ai vremii.

Jose Froilan Gonzalez, din Argentina, şi Umberto Maglioli au fost doi dintre cei care au condus cu succes acest model de Ferrari.

Ferrari 375-Plus a câştigat cursele de la Le Mans şi Silverstone, iar Umberto Maglioli a reuşit să meargă cu o viteză de 173 de km pe oră în cursa PanAmericana.

În acea cursă fenomenală, Ferrari-ul său 375-Plus a parcurs ultimele cinci ore ale cursei cu o viteză medie de 240 km pe oră!

V-aţi donat mobila, hainele sau electrocasnicele pe Facebook?

Observator » Stiri externe » Cum arată maşina care costă 7,2 milioane de euro!