Partidul de centru dreapta, GERB, câştigă alegerile parlamentare din Bulgaria
Partidul bulgar de centru-dreapta GERB a câştigat la diferenţă mică alegerile parlamentare de duminică, ceea ce îi oferă şansa să formeze un nou Guvern, după ce liderul său, Boiko Borisov, a demisionat în noiembrie din funcţia de premier, arată rezultatele parţiale citate de Reuters.
![](https://img.observatornews.ro/0/2017/3/27/203905/149059029614935c0e.webp?w=430&f=2&v=2)
Partidul bulgar de centru-dreapta GERB a câştigat la diferenţă mică alegerile parlamentare de duminică, ceea ce îi oferă şansa să formeze un nou Guvern, după ce liderul său, Boiko Borisov, a demisionat în noiembrie din funcţia de premier, arată rezultatele parţiale citate de Reuters.
GERB a obţinut 33% din voturi, în timp ce principalii săi rivali, Socialiştii, au obţinut 27,2% din sufragii, arată rezultatele anunţate după numărarea a 26% dintre buletinele de vot.
“Rezultatul votului arată că GERB este obligat să formeze Guvernul”, a spus Borisov.
Alegerile au fost considerat un test al loialităţii Bulgariei faţă de Uniunea Europeană, la care a aderat în 2007, sau faţă de Rusia, cu care are relaţii politice şi culturale istorice.
- MODIFICĂRI IMPORTANTE! Ce se va întâmpla cu PENSIILE, de la 1 iulie. Anunţul de ULTIMĂ ORĂ făcut de ministrul...
- AVALANŞĂ MASIVĂ în Japonia! Şase liceeni au fost ucişi, operaţiunile de salvare sunt în desfăşurare (VIDEO)
- Victor Negrescu, după ce JD Vance a criticat anularea alegerilor din România: "Nu aș zice că am fost atacaţi"
- Antonescu: "Nu ştiu dacă oameni din servicii îl sprijină pe Călin Georgescu. Dacă o fac cei activi, e delicat,...
- Primul mesaj al lui Ilie Bolojan, ca preşedinte interimar: "Vom avea alegeri corecte și transparente. Riscul de a...
Socialiştii, care au promis să îmbunătăţească relaţiile cu Rusia, chiar dacă acest lucru ar nemulţumi partenerii săi europeni, şi-au dublat rezultatul faţă de ultimele alegeri legislative, din 2014, dar nu au reuşit să depăşească formaţiunea pro-UE GERB.
Dacă Borisov, în vârstă de 57 de ani, reuşeşte să formeze o nouă coaliţie, probabil să va menţine politicile fiscale stricte care leagă moneda naţională, leva, de euro.
Potrivit analiştilor GERB va încerca să atragă de partea sa alianţa naţionalistă Patrioţii Uniţi, care se află pe a treia poziţie, cu 9,6% din voturi, urmată de formaţiunea etnică turcă MRF, cu 7%, arată rezultatele oficiale parţiale. Şi Partidul Voinţa Populistă va intra în noul parlament.
Analiştii politici sunt sceptici că rezultatele pot duce la un Guvern capabil să elimine corupţia din cea mai săracă ţară membră a UE.
Sursă: news.ro
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰