Observator » Ştiri sociale » Dumitru Fărcaş a murit. Cauza morţii, anunţată de medici şi prieteni

Dumitru Fărcaş a murit. Cauza morţii, anunţată de medici şi prieteni

Dumitru Fărcaş a murit. Cauza morţii, anunţată de medici şi prieteni Dumitru Fărcaş a murit. Cauza morţii, anunţată de medici şi prieteni
Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 07.08.2018, 09:38 | Modificat la 04.12.2019, 14:03

Dumitru Fărcaş a murit. În vârstă de 80 de ani, celebrul taragotist s-a stins din viaţă pe un pat de spital din Cluj-Napoca după ce în urmă cu aproximativ două săptămâni a trecut printr-o intervenţie chirurgicală.

Dumitru Fărcaş a murit. În vârstă de 80 de ani, celebrul taragotist s-a stins din viaţă pe un pat de spital din Cluj-Napoca după ce în urmă cu aproximativ două săptămâni a trecut printr-o intervenţie chirurgicală.

Potrivit unor surse, medicii şi prietenii lui Dumitru Fărcaş au confirmat că instrumentistul în vârstă de 80 de ani a murit în somn, în urma unui infarct.

Dumitru Fărcaş era internat de aproximativ două săptămâni la un spital din Cluj-Napoca după ce a trecut printr-o intervenţie chirurgicală la picioare.

Articolul continuă după reclamă

Noaptea trecută, taragotistul a suferit un infarct în somn şi a murit. Din nefericire, medicii nu au mai putut face nimic pentru a-i salva viaţa.

Detaliile înmormântării vor fi stabilite de familie şi vor fi comunicate ulterior.

Legendă a muzicii populare româneşti, Dumitru Fărcaş s-a născut pe 12 mai 1938 în comuna comuna Groşii Băii Mari din judeţul Maramureş.

Pe acelaşi subiect

Fărcaş şi-a început cariera profesională în anul 1960, când s-a angajat ca instrumentist al Ansamblului 'Maramureşul' din Baia Mare.

De-a lungul carierei sale, taragotistul cunoscut de toţi românii a primit numeroase premii.