Foto Emma Răducanu a părăsit terenul de tenis în lacrimi, după o accidentare gravă la gleznă. Participarea sa la Australian Open stă sub semnul întrebării

Emma Răducanu, sportiva cu origini româneşti de pe locul 78 WTA, s-a retras din ASB Classic de la Auckland din cauza unei accidentări grave la gleznă, relatează Daily Mail. Tenismena a părăsit partida cu Viktoria Kuzmova în lacrimi, deşi începuse meciul cu o victorie în primul set, scor 6-0. Accidentarea i-a dat bătăi de cap în setul doi, pe care l-a pierdut în faţa slovacei, cu 7-5.

de Marina Dinu

la 05.01.2023, 12:20

Emma Răducanu a părăsit terenul de tenis în lacrimi, după o accidentare gravă la gleznă. Participarea la Australian Open este sub semnul întrebării - Getty Images

Emma Răducanu s-a oprit în optimile turneului WTA 250 de la Auckland, în partida cu slovaca Viktoria Kuzmova.

Campioana de la US Open a controlat începutul partidei, câştigând primul set cu 6-0. La finalul setului doi, pe care l-a pierdut cu 7-5, Răducanu a primit tratament de la antrenorul său, înainte de a se retrage în lacrimi, după ce accidentarea s-a dovedit prea dureroasă pentru a continua.

Australian Open începe pe 16 ianuarie

Acum, retragerea ridică îndoieli serioase că sportiva va fi aptă pentru primul turneu de Grand Slam al sezonului, Australian Open, care începe pe 16 ianuarie.

Aceasta este a șaptea oară când Răducanu este forțată să se retragă accidentată dintr-un turneu, de când a intrat în circuitul WTA.

Vi s-a întâmplat să fiţi hărţuiţi într-un teambuilding?

Observator » Sport » Emma Răducanu a părăsit terenul de tenis în lacrimi, după o accidentare gravă la gleznă. Participarea sa la Australian Open stă sub semnul întrebării