România a câştigat meciul cu Liechtenstein, scor 2-0, dar victoria nu a mai însemnat nimic. Naţionala României a ratat calificarea la barajul pentru CM 2022, deci implicit şi o eventuală calificare la Campionatul Mondial.

la 14.11.2021, 21:15

Liechtenstein - România, ora 19:00. Meciul ultimei speranţe pentru jucătorii lui Rădoi. Totul depinde de ce se întâmplă la Macedonia de Nord - Islanda

Dennis Man a marcat primul gol meciului din Liechtenstein, iar Bancu a reuşit un gol fabulos pe final de partidă. Stanciu a ratat o lovitură de la 11 metri. De remarcat, că Enes Sali, 15 ani, este cel mai tânăr jucător din istoria naţionalei.

Macedonia de Nord a câştigat meciul cu Islanda de la Skopje, scor 3-1. Islanda a egalat în minutul 55, iar România a sperat la o calificare miraculoasă preţ de 10 minute. Macedonia de Nord a revenit şi a câştigat cu 2-1, după ce pe final Islanda a rămas în 10 oameni.

Liechtenstein - România 0-2 / Macedonia de Nord - Islanda 3-1

• Min 90 Final de meci
  • Min 87 GOL Macedonia de Nord! Elmas reuşeşte dubla în acelaşi moment în care Bancu înscria un super gol.
  • Min 87 GOL România! Bancu prinde un şut violent din 25 de metri, direct în vinclu. Unul dintre cele mai spectaculoase goluri ale preliminariilor.
  • Min 78 Şutul puternic al lui Manea loveşte doar plasa laterală.
  • Min 76 Şutul lui Ianis Hagi, la rădăcina barei, este parat in-extremis de portarul gazdelor.
  • Min 66 GOL Macedonia. Elmas înscrie şi Macedonia de Nord revine pe locul secund în grupă. România cade pe locul 3
  • Min 66 Buchel reţine cu emoţii, în doi timpi. O nouă mare ocazie ratată de jucătorii lui Rădoi.
  • Min 55 GOL Islanda! Thorsteinsson egalează la Skopje, iar în acest moment România este la baraj
  • Min 47 Reluarea lui George Puşcaş, din 6 mtri, trece peste. Ocazie uriaşă ratată de România.
  • Min 46 A început repriza a doua!
  • Min 45 Final de primă repriză. La aceste scoruri, România este pe locul 3 şi nu prinde locul de calificare la barajul pentru CM 2022.
  • Min 41 Macedonenii au reuşit să marcheze din nou, dar golul a fost anulat de VAR pentru offisde.
  • Min 34 Stanciu ratează incredibil o lovitură de la 11 metri. Mingea trece pe lângă colţul lung.

Min 30 Buchel, portarul din Liechtenstein reuşeşte să intervină spectaculos la un şut deviat de două ori. Mare ocazie pentru România.

• Min 29 Man aproape de gol. Şutul său trece puţin peste
  • Min 8 GOL România! Dennis Man deschide scorul după un corner executat de Stanciu şi deviat de Rus. Macedonia deschide şi ea scorul cu Islanda, în acelaşi minut. Suntem tot pe locul 3.
  • Min 4 Stancu trage mult peste dintr-o poziţie ideală. Totul a plecat de la o greşeală în defensiva gazdelor.
  • Min 2 Dennis Man centrează din partea dreaptă, iar Ivan apare la finalizare pe colţul lung. Reluarea sa cu capul trece puţin peste.
  • Min 1 A început partida.

Liechtenstein - România. Echipele de start:

• România: Niță – Manea, Rus, Burcă, Bancu – Stanciu, Nedelcu, Moruțan – Man, Pușcaș, Ivan
  • Rezerve: Vlad, Moldovan – Ghiță, Toșca, Nedelcearu, Alibec, Cicâldău, Maxim, 14. Hagi, Sali, R. Marin, Tănase
  • Liechtenstein: B. Buchel – S. Wolfinger, Grunenfelder, Frommelt, Goppel, Spirig – Meier, Sele, Hasler – N. Frick, Y. Frick
  • Rezerve: A. Majer, Lo Russo – Brandle, Kaufmann, Kardesoglu, M. Buchel, Yildiz, F. Wolfinger, Kollmann

România a ratat o şansă uriaşă de calificare la barajul pentru CM 2022 după ce a remizat, scor 0-0, cu Islanda, la Bucureşti. Dacă "tricolorii" ar fi câştigat partida disputată pe stadionul din Ghencea, ar fi fost calificaţi în proporţie de 99%. Acum, România stă la mâna rezultatelor.

Liechtenstein - România. Cum ne calificăm la barajul CM 2022

Calculele hârtiei sunt cât se poate de simple. E mai însă mult mai complicat ca scenariul de care avem nevoie să se întâmple şi în realitate. România trebuie să câştige meciul din Liechtenstein, iar Macedonia de Nord trebuie să piardă sau să facă maximum un rezultat de egalitate cu Islanda, pe teren propriu.

România a câştigat meciul tur cu Liechtenstein, scor 2-0, după golurile lui Toşca şi Cristi Manea. Şansele ca naţionala lui Mirel Rădoi să nu câştige cu Liechtenstein sunt destul mici, iar selecţionerul a recunoscut că ar fi o adevărată "ruşine" dacă România s-ar împiedica în Liechtenstein.

Macedonia de Nord - Islanda este de fapt meciul cu miză din grupa României. Islandezii, care nu mai au nicio şansă de calificare trebuie să scoată un rezultat pozitiv la Skopje pentru ca noi să ne calificăm. Un scenariu nu foarte plauzibil, având în vedere că Macedonia de Nord este în acest moment pe locul secund în grupă, iar pentru ei este o partidă capitală de a fi sau a nu fi la Campionatul Mondial.

Liechtenstein - România. Lotul convocat de Mirel Rădoi

• Portari: Florin Niță (Sparta Praga | Cehia, 11/0), Andrei Vlad (FCSB, 1/0), Marian Aioani (Farul Constanța, 1/0), Horațiu Moldovan (FC Rapid, 0/0)
  • Fundaşi: Cristian Manea (CFR Cluj, 14/2), Andrei Rațiu (Huesca | Spania, 4/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo | Italia, 68/0), Ionuț Nedelcearu (Crotone | Italia, 19/2), Adrian Rus (Fehérvár | Ungaria, 9/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 7/0), Virgil Ghiță (Farul Constanța, 1/0), Alin Toșca (Gaziantep F.K. | Turcia, 27/1), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 20/0)
  • Mijlocaşi: Dragoș Nedelcu (Fortuna Düsseldorf | Germania, 5/0), Răzvan Marin (Cagliari | Italia, 35/2), Alexandru Cicâldău (Galatasaray | Turcia, 18/2), Nicolae Stanciu (Slavia Praga | Cehia, 52/11), Olimpiu Moruțan (Galatasaray | Turcia, 1/0), Ianis Hagi (Rangers | Scoția, 22/2), Florin Tănase (FCSB, 9/1), Dennis Man (Parma | Italia, 12/2), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K. | Turcia, 49/6), Enes Sali (Farul Constanța, 0/0)
  • Atacanţi: George Pușcaș (Reading | Anglia, 24/8), Andrei Ivan (Universitatea Craiova, 11/1), Denis Alibec (CFR Cluj, 20/2)

Burgeri din carne de crocodil la un festival din România. Aţi încerca preparatul?

Observator » Sport » Liechtenstein - România 0-2. România câştigă, dar ratează calificarea la barajul CM 2022. Am sperat doar pentru 10 minute: Macedonia de Nord - Islanda 3-1