Update Formula 1, Marele Premiu de la Miami. Lando Norris a câştigat cursa, iar Max Verstappen s-a clasat pe locul secund

Marele Premiu de Formula 1 de la Miami. Max Verstappen a plecat din pole position în Marele Premiu de F1 de la Miami, cu Leclerc și Sainz în spate, însă cursa a fost câştigată de Lando Norris. Antena este casa Formulei 1™ în România pentru următorii 3 ani. Cele 24 de curse ale celui mai spectaculos sezon din istoria legendară a acestui sport vor fi transmise integral de posturile Antena şi platforma AntenaPLAY.

la 06.05.2024, 01:31

Programul complet al Marelui Premiu de la Miami
Programul complet al Marelui Premiu de la Miami - Profimedia Images

Lando Norris a produs surpriza și a câștigat Marele Premiu de la Miami, live pe Antena 3 CNN și în AntenaPLAY. Pilotul de la McLaren a produs surpriza și l-a învins pe Max Verstappen, care s-a clasat pe locul secund.

Pe locul trei a încheiat cursa Charles Leclerc, urmat de Carlos Sainz. Lewis Hamilton s-a clasat pe locul șase, în timp ce Fernando Alonso pe locul nouă. Pentru Lando Norris, succesul de la Miami a reprezentat prima cursă câștigată în cariera sa.

Puteţi urmări sezonul de Formula 1, Formula 2 și Formula 3 pe link-urile de mai jos:

Formula 1™ revine la Miami pentru a treia oară, după ce Miami International Autodrome, circuitul temporar din complexul Hard Rock Stadium, casa echipei Miami Dolphins de fotbal american sau a turneelor ATP şi WTA 1000, a debutat în 2022.

Acţiunea de la Miami a început vineri, 3 mai, de la ora 19:30, atunci când a avut loc singura sesiune de antrenamente din acest weekend, LIVE STREAM în AntenaPLAY. Tot vineri, dar de la ora 23:30, au avut loc calificările pentru cursa de sprint, pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY.

Ziua de sâmbătă promite şi ea multă acţiune pe circuitul din Miami. De la ora 19:00, pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY, va avea loc cursa de sprint. De la ora 23:00, tot pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY, piloţii vor reveni în monoposturi petru calificările pentru cursa de duminică.

Cursa din Marele Premiu de la Miami va avea loc pe 5 mai, de la ora 23:00, în direct pe Antena 3 CNN şi LIVE în AntenaPLAY.

Vineri

• ora 19:30: Antrenamente (AntenaPLAY)
  • ora 23:30: Calificări sprint (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY)

Sâmbătă

• ora 19:00: Cursa de sprint (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY)
  • ora 23:00: Calificări (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY)

Duminică

• ora 23:00: Cursă (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY)

Max Verstappen şi Red Bull, lideri în cele două clasamente din Formula 1

Max Verstappen vine la Miami după o prestaţie excelentă în China, acolo unde s-a impus în cele două curse. Mai mult, olandezul ajunge plin de încredere în Florida, după ce el s-a impus în primele două curse de la Miami, din 2022 şi 2023.

Triplul campion mondial se află pe primul loc în clasamentul piloţilor, cu 110 puncte, urmat de Sergio Perez, cu 85 de puncte. Clasamentul este continuat de cei doi piloţi de la Ferrari: Charles Leclerc (76 de puncte) şi Carlo Sainz (69 de puncte).

10. Sauber – 0p

Circuitul de la Miami, care a debutat în Formula 1 în 2022, are o lungime de 5412 metri. În cursă, piloţii vor parcurge peste 308 km în 57 de tururi. Cel mai bun timp pe acest circuit este deţinut chiar de câştigătorul primelor două curse, Max Verstappen. În 2023, el a încheiat un tur cu timpul de 1:29.708.

Totul despre AntenaPLAY

AntenaPLAY oferă abonaților 5 canale TV live si peste 12 canale liniare exclusive, o selecție de filme pe gustul fiecăruia, atât producții românești, cât și internaționale, seriale pentru toată familia, de la k-dramas la seriale polițiste, comedie, acțiune sau dragoste. Aplicația AntenaPLAY este disponibilă pe toate dispozitivele: smartphone, smart TV, PC, tabletă și laptop.

Ai sport in AntenaPLAY

Trăiești live-ul în fiecare zi, pentru că ai sport live în AntenaPLAY. În 2024, competițiile de Formula 1, Fomula 2, Formula 3, se vad live integral în AntenaPLAY. Cele peste 24 de curse pot fi vizionate în canalul de sport live, AS LIVE, dar si pe canalele dedicate fiecărei competiții. Toate antrenamentele, calificările, sprinturile și cursele pentru marele premiu de Formula 1 vor putea fi urmărite live online. Pe lângă acestea, abonații pot urmări și F1 Academy, Liga Campionilor Asiei, meciurile din Liga Portugal, Cupa Franței sau evenimente de MMA și box. Plus multe alte competiții exclusive. Platforma AntenaPLAY îți pune la dispoziție 3 tipuri de abonamente: lunar, de 6 luni și de 1 an. Hai în AntenaPLAY!

Like | 2 voturi

Amenzi pentru şoferii care nu au camere montate pe spatele maşinii. Sunteţi de acord?

Observator » Sport » Formula 1, Marele Premiu de la Miami. Lando Norris a câştigat cursa, iar Max Verstappen s-a clasat pe locul secund