Simona Halep joacă în optimi, la Australian Open, cu Naomi Osaka

Simona Halep joacă în optimi la Australian Open cu Naomi Osaka. Meciul este al patrulea de pe arena Margaret Court şi este programat pentru luni, 22 ianuarie.

Numărul 1 mondial Simona Halep joacă pentru a 3-a oară împotriva sportivei Naomi Osaka, locul 71 WTA.

Naomi Osaka o va înfrunta pentru a treia oară pe Simona Halep, însă jucătoarea română a câştigat ambele întâlniri anterioare cu Osaka: scoruri 6-4, 2-6, 6-3, în 2017, în turul al doilea al turneului de la Miami, şi 4-6, 6-2, 6-3, în turul al treilea al French Open, în 2016.

Simona Halep joacă cu Naomi Osaka după ce a învins-o pe sportiva americană Lauren Davis, într-un meci maraton de aproape 4 ore.

Sorana Cîrstea, eliminată în optimi la dublu la Openul Australiei

Sorana Cîrstea şi brazilianca Beatriz Haddad Maia au fost eliminate în optimile probei de dublu de la Openul Australiei, primul Grand Slam al anului.

Cîrstea şi Maia au fost eliminate de perechea Lucie Safarova/Barbora Strycova, cap de serie numărul 4, scor 2-6, 6-0, 6-4.

Pentru prezenţa în optimi, Cîrstea şi Maia vor primi un premiu total de 49.000 de doalri australieni (32.000 de euro) şi cu 240 puncte WTA.

Irina Begu şi Monica Niculescu, calificate în sferturi la dublu, la Australian Open

Irina Begu şi Monica Niculescu, favoritele numărul 10, s-au calificat în sferturile de finală ale probei de dublu de la Australian Open.

Begu şi Niculescu au beneficiat în optimi de abandonul perechii Nadia Kichenok/Anastasia Rodionova (Ucraina/Australia), la scorul de 4-1 în primul set pentru românce.

În sferturi, adversare vor fi perechea învingătoare din meciul dintre Nicole Melichar/Kveta Peschke (SUA/Cehia) şi Jennifer Brady/Vania King (SUA).

Calificarea în sferturi la dublu este recompensată, la Melbourne, cu un premiu de echipă în valoare de 90.000 de dolari australieni.

Ana Bogdan, eliminată de Madison Keys, în turul al treilea al Australian Open

Ana Bogdan, locul 107 WTA, a fost învinsă, sâmbătă, cu scorul de 6-3, 6-4, de americanca Madison Keys, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 17, în turul al treilea al Australian Open.

Cu câte un break pe set, la scorul de 4-3, în primul, şi la 1-1, în cel de-al doilea, Keys s-a impus după o partidă care a durat o oră şi 13 minute.

Calificarea în manşa a treia este recompensată la Australian Open cu un premiu de 142.500 de dolari australieni (93.000 de euro) şi cu 130 de puncte WTA.

La Melbourne, Ana Bogdan, locul 107 WTA, a obţinut cea mai importantă performanţă din carieră, calificarea în turul al treilea al unui grand slam. Înaintea acestui turneu, Bogdan mai evoluase de cinci ori pe tabloul principal al unui "major", iar cea mai bună performanţă a ei a fost accederea în turul al doilea, de două ori la US Open şi o dată la Wimbledon.

Observator » Sport » Simona Halep joacă în optimi, la Australian Open, cu Naomi Osaka