Curs valutar

Simona Halep, a doua favorită a competiţiei, s-a calificat, duminică, în sferturile de finală de la Australian Open 2021, după ce s-a impus, scor 3-6, 6-1, 6-4, în confruntarea cu Iga Swiatek (Polonia), a 15-a favorită a competiţiei.

la 14.02.2021 , 14:08

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open 2021 - Hepta
  • Simona Halep joacă împotriva americancei Serena Williams, în sferturile de finală de la Australian Open 2021.
  • Simona Halep mai are nevoie de o victorie pentru a-şi egala rezultatul obţinut anul trecut la Australian Open, când s-a oprit în semifinalele competiţiei.

Simona Halep şi-a luat astfel revanşa după înfrângerea usturătoare înregistrată în faţa lui Swiatek, la ultima ediţie a Roland Garros.

Simona Halep a controlat jocul cu autoritate, mai puţin finalul primului set, diferenţa de experienţă fiind încă net în favoarea ei.

Conform news.ro, la finalul partidei, Simona Halep s-a declarat încântată de succesul obţinut şi a precizat că "mă bucur mult de această victorie, înseamnă mult pentru mine. Meciul de la Roland Garros a fost foarte greu, pentru că nu mi-am găsit ritmul, nu mi-a ieşit nimic. Astăzi am încercat să fac câteva lucruri mai bine decât anul trecut şi sunt fericită că am câştigat. Cred că tot turneul am servit destul de bine, mă bucur că am putut să-mi îmbuntăţesc serviciul. Nu e atât de puternic, dar îl simt bine, pot să direcţionez mingea în mai multe locuri, nu numai sub un anumit unghi, încerc să variez un pic mai mult. M-a ajutat mult astăzi, a fost important să mixez seviciul şi cred că am forţat-o să facă unele greşeli la retur. Mă simt OK fizic, nu mă pot plânge deoarece am muncit mult în pauza competiţională, acasă. Şi când am venit aici am putut să mă pregătesc două, trei ore pe zi. Sunt un pic obosită, este normal, deoarece stresul creşte, dar acum sunt relaxată, concentrată şi vreau să dau totul, să încerc să mă recuperez cât mai mult posibil ca să fiu gata pentru turul următor".

Articolul continuă după reclamă

Simona Halep, meci de foc cu Serena Williams în sferturi la Australian Open 2021

Simona Halep joacă în sferturile de finală de la Australian Open 2021 cu americanca Serena Williams, a 10-a favorită a competiţiei. Serena Williams a trecut în optimi, scor 6-4, 2-6, 6-4, de Aryna Sabalenka (Belarus), cap de serie numărul 7.

Simona Halep şi Serena Williams s-au mai întâlnit de 12 ori până acum. Simona Halep a câştigat doar trei dintre cele 12 meciuri directe. A fost 6-0, 6-2 la Turneul Campioanelor, în 2014, şi un 6-2, 6-2, la Wimbledon, în finala din 2019. A fost, de asemenea, şi un succes înregistrat la Indian Wells, în 2015, dar, atunci, Simona Halep a profitat de retragerea din competiţie a Serenei Williams.

Serena Williams a învins-o pe Simona Halep la Wimbledon, în 2011, 3-6, 6-2, 6-1, la Roma, în 2013, 6-3, 6-0, la Cincinnati, în 2013, 6-0, 6-4, în finala de la Turneul Campioanelor, din 2014, 6-3, 6-0, la Miami, în 2015, 6-2, 4-6, 7-5, la Cincinnati, în 2015, 6-3, 7-6, la Indian Wells, în 2016, 6-4, 6-3, la US Open, în 2016, 6-2, 4-6, 6-3, şi la Australian Open, în 2019, 6-1, 4-6, 6-4.

Cu ce preferaţi să plecaţi în vacanţă?
Observator » Sport » Simona Halep, primul mesaj transmis după victoria cu Iga Swiatek de la Australian Open 2021