Spania a fost eliminată de Rusia, la penalty, într-un meci de infarct în optimile Cupei Mondiale 2018. Astfel, o altă favorită la câștigarea titlului mondial părăsește turneul după Germania, Portugalia și Argentina.

la 01.07.2018 , 20:00

Spania, eliminată de Rusia la penalty într-un meci de infarct în optimile Cupei Mondiale 2018 - Evening Standard

După primele 90 de minute, scorul între Spania și Rusia a fost egal 1-1. Ambele goluri au fost marcate în prima repriză.

Rusia a reușit să egaleze Spania dintr-un penalty în minutul 41.

În cea de-a doua repriză, Rusia nu a făcut altceva decât să se apere și nu a avut nicio fază la poarta Spaniei.

De cealaltă parte, vedetele Spaniei au creat mai multe ocazii la poarta lui Akinfeev, însă niciuna nu s-a concretizat.

Rusia, calificată în sferturile Cupei Mondiale 2018

Meciul a trecut în prelungiri, iar în cele două reprize de câte 15 minute fiecare, rușii au continuat să se apere și abia dacă au ieșit din propria jumătate.

După prelungiri, s-a trecut la penalty, iar rușii au reușit să se impună după ce Koke și Iago Aspas au ratat.

Drept urmare, Rusia s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale 2018, iar Spania se alătură celorlalte nume mari din fotbalul mondial care părăsește turneul final din Rusia.

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

Aţi avea încredere să cumpăraţi o locuinţă nouă cu criptomonede?
Observator » Sport » Spania, eliminată de Rusia la penalty-uri într-un meci de infarct în optimile Cupei Mondiale 2018