Antena LIVE

Curs valutar

Video

Românii vor putea cere despăgubiri statului, dacă se îmbolnăvesc din cauza poluării

Până atunci vorbim despre o altă directivă europeană care vine în ajutorul românilor care suferă din cauza poluării. Ei vor putea cere despăgubiri în instanţă de la autorităţile locale. De altfel, România este pe locul 8 în Europa în ce priveşte mortalitatea provocată de poluare. 

De la 27.11.2024, 14:58
WhatsApp
Vezi și:

Despăgubirile vor putea fi cerute în instanţă, iar victimele vor avea nevoie de dovezi în acest sens: acte medicale care ar trebui să stabilească faptul că poluarea din zonele în care locuiesc le-a afectat starea de sănătate. Sumele primite vor fi şi ele stabilite în funcţie de gravitatea fiecărui caz.

Oficialii Uniunii Europene îşi doresc poluare zero până în 2050

Decizia vine de la oficialii Uniunii Europene, care spun că poluarea aerului este cel mai mare risc pentru sănătatea mediului şi îşi doresc poluare zero până în 2050, dar şi reducerea numărului de decese cauzate de această problemă. 

În Europa, în fiecare an, mor 300.000 de oameni din cauza calităţii slabe a aerului, iar în România 30.000 de persoane.

Pe acelaşi subiect

România, dar şi restul ţărilor UE au la dispoziţie 2 ani, pentru a pune în vigoare noile modificări.

Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului, măsurători în cele mai poluate zone din ţară, până la finalul anului

Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului (ANPM) face, până la finalul anului, măsurători în cele mai poluate zone din ţară cu ajutorul a 25 de autolaboratoare. Acestea vor monitoriza calitatea aerului în zonele de trafic intens, din apropierea principalelor intrări în marile oraşe, în zona depozitelor de deşeuri, precum şi în zonele industriale reclamate ca fiind poluante.

"25 de autolaboratoare pentru monitorizarea calităţii aerului, aflate în administrarea Agenţiilor pentru Protecţia Mediului sunt implicate, începând din această săptămână, într-o campanie naţională desfăşurată pe diferite categorii de poluare", a anunţat, joi, ANPM, într-un comunicat de presă.

Preşedintele instituţiei, Laurenţiu Alexandru Păştinaru, a precizat că autolaboratoarele vor putea fi văzute, până la finalul anului, în cele mai sensibile zone la capitolul poluare, din toată ţara, pentru a monitoriza calitatea aerului. "Desfăşurăm campanii pe zonele de trafic intens, din apropierea principalelor intrări în marile oraşe, în zona depozitelor de deşeuri, precum şi în zonele industriale în privinţa cărora sunt semnalate cele mai multe probleme de calitate a aerului. Verificările vor fi făcute pe rând şi pe parcursul mai multor zile, funcţie de fiecare tematică în parte, având în vedere faptul că autolaboratoarele vor face măsurători 24 de ore din 24, mai multe zile la rând", a transmis Laurenţiu Alexandru Păştinaru, preşedintele Agenţiei Naţionale pentru Protecţia Mediului.

Potrivit datelor transmise de oficialii instituţiei, fiecare din aceste autolaboratoare are în dotare ministaţie meteo, sistem de transmisie a datelor şi echipamente pentru măsurarea dioxidului de sulf (SO2), hidrogenului sulfurat (H2S), oxizilor de azot (NO/ NO2/ NOX), amoniacului (NH3), compuşilor volatili şi particulelor în suspensie (PM 10 şi PM 2,5).

Ana Grigore

Mereu am fost curioasă să aflu ce se întâmplă în jurul meu, să cunosc oameni și povești. Meseria aceasta mă caracterizează cel mai bine și cred că ea m-a ales pe mine înainte ca eu să o aleg pe ea. ...

despagubiri poluare mortalitate
Întrebarea zilei
Aveţi adăpost de protecţie civilă în blocul în care locuiţi?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025