Antena LIVE

Curs valutar

Analiştii occidentali cataloghează revenirea la acordul cerealelor drept un "eşec umilitor" pentru Putin. Atac cu rachete în Zaporojie şi Harkov

După numai câteva zile, Rusia şi-a reluat participarea la acordul pentru exportul cerealelor ucrainene pe mare. Decizia anunţată de Vladimir Putin este calificată de analiştii occidentali, dar şi de unii comentatori ruşi, drept un eşec diplomatic umilitor. Pe teren, bombardamentele şi luptele continuă. Armata rusă îi trimite pe front, adesea fără nicio pregătire, şi pe soldaţii înrolaţi în aşa-numita mobilizare parţială, recent încheiată. Dar, în unele oraşe, recruţii refuză pur şi simplu să plece la luptă deoarece primele uriaşe care li s-au promis nu au fost plătite. 

De la 03.11.2022, 08:32
WhatsApp
Vezi și:

Vladimir Putin susţine că a aprobat reluarea participării la acordul cerealelor după ce a primit asigurări că Ucraina nu va folosi coridoarele navale în scopuri militare. Dar motivul real ar fi că retragerea Rusiei din acord nu a avut, practic, niciun efect deoarece navele cu grâne au continuat să traverseze Marea Neagră. Putin a avut grijă să avertizeze că poate, oricând, să blocheze din nou acordul. 

Vladimir Putin: Rusia îşi rezervă dreptul să se retragă din aceste înţelegeri dacă garanţiile acordate de Ucraina vor fi încălcate. 

Dar ameninţările lui Putin nu mai sunt luate în serios după ce a reluat, atât de repede, participarea Rusiei la acord. Decizia este criticată sever de câţiva aşa-numiţi "bloggeri militari" ruşi, susţinători ai continuării şi intensificării războiului. Unul dintre ei o califică drept "o înfrângere umilitoare", iar altul consideră că este o dovadă de slăbiciune care va avea efecte şi pe câmpul de luptă. La rândul său, preşedintele Zelenski îi acuză pe ruşi că îşi încalcă angajamentele. 

Volodimir Zelenski:  Chiar astăzi, un avion rusesc a lansat, în apropierea Insulei Şerpilor, rachete de croazieră care au zburat, efectiv, pe deasupra coridorului de transport al grânelor. 

Pe acelaşi subiect

Revenirea la acordul grânelor, "eşec umilitor" pentru Putin

Într-o teleconferinţă cu mai mulţi miniştri, Vladimir Putin a cerut perfecţionarea continuă a armamentului produs în Rusia şi destinat trupelor din Ucraina. Dar, de fapt, armata se bazează tot mai mult pe dronele şi rachetele importate din Iran. Acestora li se adaugă şi muniţii livrate, pe ascuns, de Coreea de Nord, potrivit oficialităţilor americane care au avertizat că vor impune noi sancţiuni acestei ţări.

Noaptea trecută, artileria şi rachetele armatei ruse au lovit, între altele, obiective din Zaporojie, Harkov şi Krivoi Rog, unde câteva cartiere au rămas fără apă şi curent electric. Iar unele sate din apropierea frontierei sunt bombardate, practic, în fiecare zi. 

La rândul lor, ucrainenii au lovit baterii de artilerie din Herson şi un pod de pontoane peste Nipru din apropierea aceluiaşi oraş controlat de armata rusă. După ce i-au evacuat pe toţi civilii din Herson, ocupanţii le-au interzis, acum, să traverseze Niprul pentru a veni înapoi.

Asta pentru că se aşteaptă la o puternică ofensivă ucraineană şi încearcă să prefacă oraşul într-o fortăreaţă. Ar putea avea, însă, probleme cu efectivul trupelor: în cel puţin două oraşe din Rusia, recruţii mobilizaţi recent au refuzat să plece pe front deoarece nu au fost plătiţi aşa cum li se promisese. 

Potrivit publicaţiei ruse din exil Novaia Gazeta, până acum au murit deja peste o sută din noii recruţi. Unii şi-au pierdut viaţa chiar în timpul instrucţiei, dar cei mai mulţi în luptele din Ucraina, unde au fost trimişi după numai câteva zile de la încorporare. Un militar rănit a relatat că a ajuns pe front fără să fi tras măcar o singură dată cu arma, la instrucţie. 

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

război rusia ucraina atac vladimir putin armament ucraina volodimir zelenski
Întrebarea zilei
V-a crescut salariul în ultimul an?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Localitatea de lângă București în care oamenii se mută pe capete. Arată ca...
Fanatik.ro
Publicat 09.03.2025
Iluzie optică virală | Doar un geniu poate găsi polițistul ascuns în această...
Gandul
Publicat 09.03.2025
Justin Trudeau, în lacrimi după o discuție aprinsă și plină de injurii cu Trump
Adevărul
Publicat 08.03.2025
Jurații Chefi la cuțite vorbesc cu emoție despre sărbătoritele zilei de 8...
A1
Publicat 07.03.2025
Horoscopul zilei de 10 martie 2025. Taurii lasă trecutul în spate. Află ce se...
CaTine
Publicat 09.03.2025
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din...
spynews.ro
Publicat 07.03.2025
Accident teribil în Germania: jucătorului român i-a fost amputat piciorul »...
GSP
Publicat 06.03.2025
Care sunt cele cinci țări din lume care nu pot fi cucerite? Geografia se află...
Click.ro
Publicat 08.03.2025
Cel mai bogat oraș din lume. Aici locuiesc 350.000 de milionari și 60 de miliardari
Useit
Publicat 08.03.2025
Concertele și spectacolele lunii martie! Ce mari artiști putem vedea
Money.ro
Publicat 06.03.2025
„Sute de ucraineni morți” și un avantaj clar pentru armata rusă, după ce...
libertatea.ro
Publicat 09.03.2025
Fanii Selenei Gomez au constatat că vocea ei a devenit mai monotonă și lipsită...
ZU
Publicat 09.03.2025
Mini tarte cu pastă de ciuperci și șuncă. Un aperitiv savuros
Hello taste
Publicat 08.03.2025
Supă cremă de morcovi și cartof dulce. Delicioasă și ușor de digerat
Deparinti
Publicat 09.03.2025
Hande Erçel a îmbrăcat o ținută demnă de podium. Vedeta s-a aflat printre...
Happy
Publicat 07.03.2025
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
BZI
Publicat 07.03.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Cât de eficiente sunt cremele cu colagen. Ce spune medicul dermatolog despre...
Medicool
Publicat 09.03.2025