Protestatarul care a lovit un jandarm cu piciorul în cap a fost arestat (Video)
Protestatarul reţinut ieri de poliţiştii din Bucureşti este tânărul care, în timpul protestului din 10 august, a fost filmat în timp ce lovea un jandarm cu piciorul în cap.

- Funeraliile Papei Francisc, live, sâmbătă, de la ora 11:00, pe observatornews.ro
- Judecătorul care a anulat o decizie a CCR ar putea fi exclus. Colegii, avocaţii şi ministrul Justiţiei, şocaţi de situaţia creată
Protestatarul reţinut ieri de poliţiştii din Bucureşti este tânărul care, în timpul protestului din 10 august, a fost filmat în timp ce lovea un jandarm cu piciorul în cap.
Tânărul este acuzat de ultraj şi tulburarea liniştii şi ordinii publice.
Astăzi, Judecătoria Sectorului 1 a dispus arestarea preventivă, pentru 30 de zile, a protestatarului reţinut pentru că a lovit un jandarm la mitingul din 10 august.
- Un bărbat acuzat că a lovit cu piciorul în spate un jandarm la protestul din 10 august a fost reținut
- Şefii Jandarmeriei, chemaţi la Parchet şi puşi sub învinuire pentru violenţele de la protestul din 10 august
- Încă un suspect audiat în cazul agresiunii asupra celor 2 jandarmi, la protestul din 10 august
- Momentul în care un bărbat dă foc unei camionete în Arad, apoi fuge. Se întoarce însă printre flăcări, după...
- Incendiu într-un bloc din Timișoara. Patru persoane au fost evacuate, iar una a fost dusă de urgență la spital
Bărbatul mai este acuzat de procurori că a tulburat liniştea şi ordinea la manifestare.
Decizia judecătorilor nu este definitivă şi poate fi contestată.
"Procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de inculpatul T.C.F. pentru săvârşirea infracţiunilor de ultraj şi tulburarea ordinii şi liniştii publice. (...) Inculpatul T.C.F., în timp ce se afla în Piaţa Victoriei din Bucureşti, sector 1, în timpul unui manifestaţii publice, alături de numeroase alte persoane, a agresat un subofiţer de jandarmi aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu, aplicându-i mai multe lovituri cu piciorul", au precizat reprezentanţii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti, printr-un comunicat de presă.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰
Nu se mai pot adăuga comentarii la acest articol