Doi medici confirmați pozitiv cu coronavirus la Spitalul Județean de Urgență Deva. Sectia Oncologie a fost închisă
Doi medici ai secției de Oncologie de la Spitalul Județean de Urgență Deva au fost testați pozitiv cu coronavirus, în cauză declanșându-se o anchetă epidemiologică în spital.
![](https://img.observatornews.ro/0/2020/3/25/351392/1585163878c2abc5e5.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Doi medici ai secției de Oncologie de la Spitalul Județean de Urgență Deva au fost testați pozitiv cu coronavirus, în cauză declanșându-se o anchetă epidemiologică în spital.
Toate persoanele vor fi testate pentru noul coronavirus.
"Este vorba de doi medici ai secției Oncologie, a spitalului județean. Ieri au fost testați, astăzi am primit rezultatul.Din păcate, amândoi sunt pozitivi. Acum se desfășoară o anchetă epidemiologică. Pe secție sunt pacienți, personal, medical, toți vor fi testați", informează Costel Avram, administratorul public al județului.
Miercuri, 25 martie 2020, conducerea Spitalului Județean de Urgență din Deva a dispus intrarea în carantină a Secției de Oncologie după ce cadre medicale au fost depistate pozitiv la testul COVID-19.
Potrivit managerului Spitalului Județean de Urgență (SJU) din Deva, dr. Daniel Roșca, „secția a intrat în carantină și urmează să se efectueze activitatea de dezinfecție.” Atât pacienții (13 la număr – unul se află în fază terminală), cât și personalul medical din secție, sunt asimptomatici. În prezent sunt efectuate testările COVID-19.” ”Cadrele medicale depistate pozitiv nu și-au desfășurat activitatea la SJU Deva pe parcursul acestei săptămâni”, a mai informat dr. Daniela Roșca.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰