CFR Cluj s-a calificat în primăvara europeană, după victoria cu Celtic Glasgow

CFR Cluj, campioana României la fotbal, s-a calificat, joi, în primăvara cupelor europene, respectiv în 16-imile de finală ale Europa League, după ce s-a impus, scor 2-0, în confruntarea cu echipa scoţiană Celtic Glasgow de pe teren propriu.

la 12.12.2019, 21:46

CFR Cluj s-a calificat în 16-imile de finală ale Europa League
Djokovic a marcat golul de 2-0 al CFR-ului - Hepta

Ardelenii aveau nevoie de un egal pentru a-şi îndeplini obiectivul şi au început relativ temători partida, lăsându-se dominaţi.

Chiar şi aşa, CFR a avut cele mai bune momente ale primei reprize. În minutul 18, Omrani l-a luat la ţintă pe portarul advers, iar spre finalul reprizei, Lacina Traore a ratat de puţin ţinta.

Emoţiile s-au năruit după ce clujenii au aflat că Rennes conducea cu 1-0 la pauză pe Lazio Roma, rivala CFR-ului la calificarea în faza 16-imilor de finală.

Elevii lui Dan Petrescu au intrat mult mai relaxaţi pe teren în repriza a doua şi au călcat suficient de mult acceleraţia cât să se desprindă pe tabela de marcaj.

În minutul 48, Deac a executat excelent o lovitură de colţ de pe dreapta şi fundaşul central Burcă a punctat cu o superbă lovitură cu capul.

S-a făcut 2-0 în minutul 70, când CFR-iştii au centrat de pe stânga, mingea s-a plimbat nestingherită prin careul advers, Deac a recentrat de pe dreapta şi Djokovic a punctat cu un şut superb din apropiere.

CFR Cluj - Celtic Glasgow s-a terminat 2-0 şi, cu 12 puncte la activ, CFR-iştii termină Grupa E pe locul 2, la un punct de liderul Celtic, obţinând astfel accederea în faza următoare a competiţiei.

Campioana României îşi află adversara din 16-imile de finală pe 16 decembrie, urmând ca meciurile să se joace pe 20 şi 27 februarie.

Propunere: plimbările cu bicicleta în pădure, doar cu acordul proprietarului pădurii. Sunteţi de acord?

Observator » Sport » CFR Cluj s-a calificat în primăvara europeană, după victoria cu Celtic Glasgow