PSG a eliminat-o pe Nice, după victoria cu 3-1, şi s-a calificat în semifinalele Cupei Franţei, duelul fiind live video în AntenaPLAY. Campioana din Ligue 1 s-a impus cu scorul clar şi se va duela cu Rennes pentru un loc în marea finală. Kylian Mbappe, Fabian Ruiz şi Lucas Beraldo au punctat în victoria lui PSG cu Nice. Pentru oaspeţi a marcat Laborde, transmite AS.RO.

la 14.03.2024, 14:17

Kylian Mbappe
Cupa Franței: PSG merge în semifinale, după victoria cu Nice. Meciul a fost LIVE în AntenaPLAY - Profimedia Images

Paris Saint-Germain, cu starul Kylian Mbappe printre titulari, s-a calificat în semifinalele Cupei Franţei la fotbal, învingând pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formaţia OGC Nice, într-o partidă disputată luni.

PSG - Nice, în sferturile Cupei Franței. Mbappe a deschis scorul

Mbappe, care a purtat banderola de căpitan, a deschis scorul pe Parc des Princes în minutul 14, ajungând la şapte goluri marcate în actuala ediţie a Cupei Franţei, în patru meciuri disputate. El putea reuşi dubla în minutul 25, când a expediat balonul în bară.

Parizienii şi-au majorat avantajul prin Fabian Ruiz (33), înainte ca Nice să reducă din handicap în minutul 37, prin Gaetan Laborde. Rezultatul final al întâlnirii a fost stabilit în repriza secundă de Lucas Beraldo (60).

PSG, care nu a mai cucerit Cupa Franţei din 2021, va înfrunta în penultimul act al competiţiei formaţia Rennes, pe 3 aprilie, tot pe Parc des Princes.

În cealaltă semifinală, Olympique Lyon va primi replica formaţiei de ligă secundă Valenciennes FC, pe 2 aprilie, pe stadionul Pierre-Mauroy din Villeneuve-d'Ascq

Finala Cupei Franţei se va disputa pe 25 mai

Rezultate - sferturi de finală:

27 februarie

Olympique Lyon (D1) - RC Strasbourg (D1) 4-3, la loviturile de departajare (0-0 la finalul timpului regulamentar)

28 februarie

FC Rouen (D3) - Valenciennes FC (D2) 2-4, la loviturile de departajare (1-1 la finalul timpului regulamentar)

29 februarie

Le Puy Foot (D4) - Rennes (D1) 1-3

13 martie

Paris Saint-Germain (D1) - OGC Nice (D1) 3-1

Veţi participa la Slujba de Înviere?

Observator » Sport » Cupa Franței: PSG merge în semifinale, după victoria cu Nice. Meciul a fost LIVE în AntenaPLAY