Foto Portugalia - Uruguay 2-0, la Cupa Mondială din Qatar. Bruno Fernandes a marcat o dublă şi a devenit eroul meciului pentru lusitani, care s-au calificat în optimi

Portugalia s-a calificat în optimi la Cupa Mondială din Qatar, după ce a învins Uruguay, cu scorul de 2-0, într-un meci din grupa H. Primul gol al meciului a fost marcat în minutul 54, atunci când Cristiano Ronaldo a părut că a deviat în poartă mingea centrată de Bruno Fernandes. FIFA a creditat golul ca fiind al lui Ronaldo, după care a revenit şi i-a acordat credit jucătorului de la Manchester United. Al doilea gol a fost marcat tot de Bruno Fernandes, din penalty, în prelungiri.

la 28.11.2022, 22:58

Meciul a început cu o ocazie mare pentru Uruguay, când Rodrigo Bentancur a șutat, fără succes, în poarta Portugaliei, în minutul 31.

Golul victoriei a fost marcat de Bruno Fernandes în minutul 54, după ce acesta i-a pasat lui Cristiano Ronaldo, care nu a reuşit să atingă mingea. Deşi iniţial FIFA a creditat golul ca fiind marcat de Ronaldo, a vizionat din nou faza şi i-a oferit credit lui Bruno Fernandes.

Al doilea gol, marcat tot de Bruno Fernandes, a fost dat în prelungiri, din penalty.

Echipele de start:

Portugalia: 22. Diogo Costa – 20. Joao Cancelo, 4. Ruben Dias, 3. Pepe, 19. Nuno Mendes – 8. Bruno Fernandes, 18. Ruben Neves, 14. William Carvalho – 10. Bernardo Silva, 7. Cristiano Ronaldo (căpitan), 11. Joao Felix;

Rezerve: 1. Rui Patricio, 12. Jose Sa – 2. Diogo Dalot, 5. Raphael Guerreiro, 6. Palhinha, 9. Andre Silva, 15. Rafael Leao, 16. Vitinha, 17. Joao Mario, 21. Ricardo Horta, 23. Matheus Nunes, 24. Antonio Silva, 26. Goncalo Ramos;

Selecţioner: Fernando Santos.

Uruguay: 23. Sergio Rochet – 19. Sebastian Coates, 3. Diego Godin (căpitan), 2. Jose Maria Gimenez – 13. Guillermo Varela, 15. Federico Valverde, 5. Matias Vecino, 6. Rodrigo Bentancur, 16. Mathias Olivera – 11. Darwin Nunez, 21. Edinson Cavani;

Rezerve: 1. Nestor Muslera, 12. Carlos Sosa – 7. Diego De La Cruz, 8. Facundo Pellistri, 9. Luis Suarez, 10. Giorgian de Arrascaeta, 14. Lucas Torreira, 17. Matias Vina, 18. Maximiliano Gomez, 20. Facundo Torres, 22. Martin Caceres, 24. Agustin Canobbio, 25. Manuel Ugarte, 26. Jose Luis Rodriguez;

Selecţioner: Diego Alonso.

V-a trezit suspiciuni culoarea puilor din magazine?

Observator » Sport » Portugalia - Uruguay 2-0, la Cupa Mondială din Qatar. Bruno Fernandes a marcat o dublă şi a devenit eroul meciului pentru lusitani, care s-au calificat în optimi