Foto Coreea de Sud - Ghana 2-3, la Cupa Mondială din Qatar. Ghanezii obţin prima victorie de la CM, într-un meci de senzaţie al grupei H

Reprezentativa Ghanei a câştigat, luni, scor 3-2, meciul cu selecţionata Coreei de Sud, din grupa H de la Cupa Mondială din Qatar. Ghana a început meciul în forţă, marcând în minutele 24 şi 34. Coreea de Sud a revenit după pauză, cu o dublă a lui Cho Gue-Sung, însă ghanezii au câştigat partida după ce Mohammed Kudus a marcat din nou, în minutul 68.

la 28.11.2022, 17:13

Coreea de Sud - Ghana 2-3, la Cupa Mondială din Qatar. Ghanezii obţin prima victorie de la CM, într-un meci de senzaţie al grupei H - Profimedia Images

Ghanezii au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Salisu (24) şi Kudus (34). Sud-coreeni au egalat prin Choe Gue-Sung (58 şi 61). Golul victoriei a fost marcat de Kudus, în minutul 68.

Tot în grupa H se joacă, de la ora 21.00, meciul Portugalia - Uruguay.

La meci au fost acordate zece minute de prelungire, scrie news.ro.

Echipele de start

Coreea de Sud: 1. Seunggyu Kim – 15. Moonhwan Kim, 4. Minjae Kim, 19. Younggwon Kim, 3. Jin Su Kim – 6. Inbeom Hwang, 5. Wooyoung Jung – 22. Changhoon Kwon, 25. Wooyeong Jeong, 7. Heung Min Son (căpitan) – 9. Guesung Cho

Selecţioner: Paulo Bento

Rezerve: 12. Bumkeun Song, 21. Hyeonwoo Jo – 2. Jonggyu Yoon, 8. Seungho Paik, 10. Jae Sung Lee, 11. Hee Chan Hwang, 13. Junho Son, 14. Chul Hong, 16. Ui Jo Hwang, 17. Sangho Na, 18. Kangin Lee, 20. Kyungwon Kwon, 23. Taehwan Kim, 24. Yumin Cho, 26. Minkyu Song

Ghana: 1. Lawrence Ati Zigi – 2. Tariq Lamptey, 18. Daniel Amartey, 4. Mohammed Salisu, 14. Gideon Mensah – 5. Thomas Partey, 21. Salis Abdul Samed, 20. Mohammed Kudus – 9. Jordan Ayew, 19. Inaki Williams, 10. Andre Ayew (căpitan)

Selecţioner: Otto Addo

Rezerve: 12. Ibrahim Danlad, 16. Abdul Manaf Nurudeen – 3. Denis Odoi, 8. Daniel-Koffi Kyereh, 15. Joseph Aidoo, 6. Elisha Owusu, 7. Abdul Fatawu Issahaku, 11. Osman Bukari, 13. Daniel Afriyie, 17. Abdul Rahman Baba, 22. Kamaldeen Sulemana, 23. Alexander Djiku, 24. Kamal Sowah, 25. Antoine Semenyo, 26. Alidu Seidu.

Credeţi că se vor înmulţi atacurile urşilor în România?

Observator » Sport » Coreea de Sud - Ghana 2-3, la Cupa Mondială din Qatar. Ghanezii obţin prima victorie de la CM, într-un meci de senzaţie al grupei H