Simona Halep a câştigat trofeul turneului din Dubai, după ce a învins-o pe rusoaica Elena Rybakina, într-un meci greu, care a durat două ore şi jumătate. Este prima finală câştigată anul acesta de Halep, care a ajuns acum pe locul doi în clasamentul WTA.

la 24.02.2020, 12:20

Vezi și
  • Simona Halep a învins-o pe rusoaica Elena Rybakina.
  • Meciul a durat două ore şi jumătate.

Românca a învins în trei seturi cu 3-6, 6-3 şi 7-6. Trofeul îi aduce în conturi aproape 700 de mii de dolari.

La finalul partidei, Simona a declarat că turneul de la Dubai a fost ceva special, pentru că a câştigat şi al 20-lea titlu din carieră, şi asta chiar în 2020.

"Am simţit că devin mai bună pe zi ce trece. Să joci cu o adversară atât de tânără e o provocare mare întotdeauna", a declarat românca.

Ea a mai adăugat: "Simt că îmbătrânesc, dar încă pot câştiga aceste meciuri".

În schimb, Simona a decis să se retragă de la turneul din Doha. Motivul nu este cunoscut, dar ar putea fi pus pe seama programului încărcat.

35 de lei kilogramul de carne de miel înainte de Paşte. Consideraţi preţul acceptabil?

Observator » Sport » Simona Halep a câştigat turneul din Dubai. Sportiva româncă şi-a adjudecat titlul în două seturi