Cea de a doua semifinală a Grand Slam-ului de la Wimbledon dintre Simona Halep și Elena Rybakina s-a încheiat cu victoria sportivei din Kazahstan, cu 6-3, 6-3, aceasta calificându-se în finala competiției londoneze, unde o va întâlni pe tunisiana Ons Jabeur.

la 07.07.2022, 19:33

Simona Halep - Elena Rîbakina, LIVE TEXT, în semifinale la Wimbledon. Halep a câştigat două dintre cele 3 meciuri directe

Halep a pierdut confruntarea cu Rîbakina cu scorul de 3-6, 3-6, într-o oră şi 15 minute. Rîbakina a făcut break o dată în primul set şi de trei ori în al doilea. Halep a reuşit un break, în setul doi. Românca a avut nouă duble greşeli.

Elena Rîbakina o va întâlni în finală pe sportiva tunisiană Ons Jabeur, numărul 2 mondial şi cap de serie 3. Halep părăseşte turneul cu un premiu de 535.000 de lire sterline.

Elena Rîbakina - Simona Halep 6-3, 6-3

Set 2

6-3: Simona Halep, eliminată de la Wimbledon, în semifinale. Rîbakina se califică după un meci pe care l-a controlat total, din păcate.

5-3: Rîbakina este la un singur game de câştigarea setului şi a partidei.

4-3: Halep îşi face serviciul şi se apropie de Rîbakina.

4-2: Simona nu se regăseşte absolut deloc în acest meci. Rîbakina face un pas uriaş către finală.

3-2: Rîbakina revine la conducerea setului.

2-2: Halep egalează. E pentru prima dată la egalitate cu Rîbakina în acest meci.

2-1: Halep revine în economia acestui set şi câştigă primul său game.

2-0: Sportiva din Kazahstan câştigă şi pe propriul serviciu.

1-0: Rîbakina reuşeşte un break şi în startul setului secund.

Set 1

6-3: Rîbakina câştigă primul set.

5-3: Simona se apropie la două game-uri de Rîbakina.

5-2: Rîbakina îşi face serviciul şi se apropie la un singur game de câştigarea setului.

4-2: Partidă extrem de complicată pentru Halep care câştigă abia al doilea său game, la avantaj.

4-1: Rîbakina reface diferenţa de 3 game-uri după ce impune pe serviciul său.

3-1: Simona îşi face cu greu serviciul şi câştigă primul său game din această semifinală.

3-0: Start greu de meci pentru Simona. Rîbakina se distanţează la trei game-uri.

2-0: Rîbakina reuşeşte primul break al partidei după un game extrem de disputat, câştigat la avantaj.

1-0: Rîbakina îşi face serviciul şi câştigă primul game "la zero".

Meciul va fi al doilea al zilei pe terenul central, după confruntarea dintre sportiva tunisiană Ons Jabeur, numărul 2 mondial şi cap de serie 3, şi germana Tatjana Maria, locul 103 WTA, programată la ora 15.30.

Simona Halep şi Elena Rîbakina au mai fost adversare de trei ori: Halep s-a impus în 2020 la Dubai şi în 2021 la US Open, iar în 2019, la Wuhan, Rîbakina a trecut în sferturi profitând de abandonul româncei.

Observator » Sport » Elena Rîbakina - Simona Halep, 6-3, 6-3. Halep, eliminată în semifinale la Wimbledon