Campioana României şi deţinătoarea Ligii Campionilor la handbal feminin, CSM Bucureşti, a învins, vineri, pe teren propriu, formaţia ungară FTC Budapesta, cu scorul de 30-25 (17-15), în manşa tur din sferturile de finală ale actualei ediţii a competiţiei.

Marcatoarele echipei CSM au fost Gullden 10 goluri, Martin 7, Mehmedovici 4, Ayglon 2, Manea 2, Bazaliu 2, Brădeanu 2, Niombla 1, iar pentru FTC s-a remarcat Kovacsics, cu 11 reuşite.

Partida de vineri, la care au asistat aproape 5.000 de spectatori, a reprezentat şi debutul pe banca tehnică a formaţiei CSM a antrenorului Per Johansson, care l-a înlocuit pe Aurelian Roşca până la finalul sezonului, după care echipa va fi antrenată de daneza Helle Thomsen.

Manşa retur va avea loc în 15 aprilie, la Budapesta (ora 17.45), iar câştigătoarea din dubla manşă se va califica la Turneul Final Four, programat tot în capitala Ungariei, în 6-7 mai.

În celelalte sferturi de finală ale Ligii Campionilor se duelează FC Midtjylland – HC Vardar, Metz Handball – Gyor şi Buducnost – Larvik.

CSM Bucureşti este deţinătoarea Ligii Campionilor, antrenorul cu care câştiga trofeul în 2016, Kim Rasmussen, asistând la meciul de vineri, în timp ce FTC Budapesta are în palmares două trofee ale Cupei Cupelor (2011 şi 2012), o Cupă EHF (2006), disputând şi o finală a Ligii Campionilor (2002).

Liga Campionilor a mai fost cucerită de echipe româneşti în urmă cu peste 50 de ani, atunci când se numea Cupa Campionilor Europeni, Ştiinţa Bucureşti, în 1961 şi Rapid Bucureşti, în 1964. Alte trei echipe au mai ajuns în finala competiţiei – Universitatea Timişoara (1973), Ştiinţa Bacău (1986) şi Oltchim Râmnicu Vâlcea (în 2010).

Observator » Sport » VICTORIE URIAŞĂ pentru CSM Bucureşti, în sferturile Champions League, cu Ferencvaros! Returul se joacă peste o săptămână, la Budapesta