Robert, olimpicul din Drobeta care şi-a înjunghiat pe stradă colega de clasă, a povestit cum a pus la cale planul diabolic. Băiatul a fost reţinut pentru 24 de ore
Olimpicul din Drobeta-Turnu Severin care în urmă cu o săptămână şi-a înjunghiat colega de clasă, apoi a încercat să se sinucidă a ajuns în faţa anchetatorilor. După zile întregi de recuperare a fost dus la audieri, apoi reţinut pentru 24 de ore. Cu privirea pierdută a povestit pas cu pas cum a pus la cale planul, dar şi cum a vrut să îşi ia viaţa. Victima lui are acum nevoie de consiliere psihologică. Atenţie! Urmează imagini şi detalii care vă pot afecta emoţional.
De Redactia Observator la 05.03.2024, 08:11
De ce aţi înjunghiat fata?
De ce ţi-ai atacat colega? Îţi pare rău?
Cu faţa acoperită de o mască şi cu gluga pe cap, olimpicul de 16 ani a ajuns din salonul de spital direct la audieri. În fața anchetatorilor, a încercat să își justifice gestul. În urmă cu o săptămână Robert a pus la cale, în detaliu, planul diabolic.
După ce a stat la primele trei ore, a plecat acasă de unde a luat un cuţit cu ajutorul căruia să îşi atace colega pentru care, potrivit unor aproiaţi, făcuse o obsesie.
- Elevul care a vrut să se sinucidă după ce și-a înjunghiat iubita în plină stradă a ieșit de la terapie...
- "I-a dat două cuţite în spate". Detalii şocante în cazul olimpicei înjunghiate de iubit. Robert ar fi...
- Mărturia salvatorului Marei, olimpica înjunghiată în plină stradă de iubit. Momentul în care eleva de 17 ani e...
- Motivul pentru care Robert ar fi încercat să-şi omoare iubita olimpică în plină stradă. Adolescentul de 16 ani...
Gheorghe Ciocan, procuror: Planul iniţial i s-a schimbat, întrucât în drum spre şcoală s-a întâlnit cu persoana vătămată în zona Castelului de Apă, iar în urma unei discuţii a scos cuţitul din ghiozdan şi i-a aplicat multiple lovituri.
După câteva ore în care a dat explicaţii în faţa procurorilor, a fost reţinut pentru 24 de ore.
Sorin Crudiu, avocatul fetei: Cercetat pentru tentativă la omor calificat şi tulburarea liniştii şi ordinii publice, infracţiune aflată în concurs.
În 2022, adolescenta a fost admisă la liceu cu media 10
La un kilometru distanţă de liceul unde invaţă, aproape de Castelul de Apă din centru, tânărul nu şi-a mai putut stăpâni furia. După ce au discutat câteva minute pe o bancă, adolescenta a plecat. Orbit de furie, tânărul a pornit pe urmele ei şi a atacat-o brutal. Când şi-a dat seama ce a făcut, atacatorul a vrut să se sinucidă. Ambii au ajuns la spital în stare gravă.
Sorin Crudiu, avocatul fetei: Depăşeşte uşor, uşor această situaţie nefericită. Sperăm să depăşească şi să nu rămână cu foarte multe sechele.
Atacul a îngrozit întreaga comunitate din Drobeta-Turnu Severin. Adolescenţii sunt colegi de clasă şi doi dintre cei mai buni elevi ai "Colegiului Naţional Traian" din Drobeta-Turnu Severin. În 2022, adolescenta a fost admisă la liceu cu media 10. Cei doi erau olimpici şi scriau la revista liceului. Astăzi, tânărul de 16 ani va fi prezentat instanței cu propunere de arestare preventivă.