Parada etniilor din Banat. Spectacol cu muzică şi dansuri tradiţionale, la Festivalul Etnica, în Reşiţa - VIDEO
Este o săptămână cu muzică şi dans la Reşiţa. Reprezentanţii celor 7 etnii din Banatul Montan s-au reunit la prima ediţie a festivalului care sărbătoreşte multiculturalitatea. Oaspeţii evenimentului vor avea parte de o experienţă completă: de la expoziţii şi spectacole de dans şi muzică, până la mâncare tradiţională.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Deschiderea festivalului Etnica a fost marcată de o paradă a portului popular. Reprezentanţii celor 7 comunităţi au defilat pe străzile Reşiţei îmbrăcaţi în adevărate opere de artă.
Fată în costum popular: Sunt îmbrăcată într-un costum popular craşovenesc. Este destul de greu de îmbrăcat, ne-a luat aproximativ două ore să ne îmbrăcăm.
Acompaniaţi de muzica Fanfarei oraşului Anina, oamenii cu defilat pe traseul pe străzile oraşului până la Parcul Tricolorului, unde a continuat spectacolul cu muzică şi dansuri tradiţionale.
Cât durează Festivalul Etnica
Cei care ajung la festival pot admira şi o expoziţie în care sunt prezentate obiecte specifice tradiţiilor fiecărei comunități.
Petronela Glinţa - primaria Resita - organizator: Este o ocazie ca fiecare minoritate care se află aici în zona noastră, în Banat, să-şi prezinte tradiţia, să-şi prezinte portul şi de ce nu, arta culinară.
Festivalul Etnica va continua până pe 27 iunie.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰