Manchester City a învins marţi, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia germană Bayern Munchen, în prima manşă din sferturile de finală ale Champions League.

la 12.04.2023, 00:28

Manchester City – Bayern 3-0 în sferturile Champions League - Profimedia

A fost o victorie categorică pentru “Cetățeni" , care au ratat mai multe ocazii de gol până la finalul partidei. Pentru antrenorul Pep Guardiola a fost o reușită în fața fostei echipe, pe care a părăsit-o în 2016.

Victorie categorică pe Etihad Stadium

Pe City of Manchester Stadium, Rodri a înscris primul gol al partidei, în minutul 27, cu un şut senzaţional la vinclu. În minutul 70, bavarezul Upamecano a greşit, iar norvegianul Erling Haaland a pasat decisiv pentru Bernardo Silva, care a majorat scorul. În minutul 76 a înscris şi Haaland, din pasa lui Stones, atacantul norvegian ajungând la 11 goluri în 7 meciuri jucate în acest sezon de Liga Campionilor.

Echipele de start: Manchester City: Ederson – Akanji, Ruben Dias, Ake – Stones, Rodri – Bernardo Silva, De Bruyne, Gundogan, Grealish – Haaland

Rezerve: Ortega, Carson, Walker, Phillips, Laporte, Alvarez, Sergio Gomez, Mahrez, Perrone, Palmer, Lewis

Antrenor: Josep Guardiola

Bayern Munchen: Sommer – Pavard, Upamecano, De Ligt, Davies – Goretzka, Kimmich – Coman, Musiala, Sane – Gnabry

Rezerve: Ulreich, Schenk, Mane, Sarr, Joao Cancelo, Blind, Muller, Gravenberch, Tel, Mazraoui, Stanisic

Antrenor: Thomas Tuchel

Cum vă petreceţi Floriile?

Observator » Sport » Manchester City – Bayern 3-0 în sferturile Champions League. Englezii au făcut spectacol pe teren propriu