Observator » Evenimente » Campanie de ecologizare în Reghin, organizată de doi tineri (Video)

Campanie de ecologizare în Reghin, organizată de doi tineri (Video)

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 06.05.2019, 17:21 | Modificat la 06.05.2019, 17:23

Doi tineri din Reghin au început o campanie de ecologizare în oraşul lor. Concret transformă resturile menajere în îngrăşământ natural. Proiectul nu este complicat, însă este nevoie de ajutorul localnicilor.

Doi tineri din Reghin au început o campanie de ecologizare în oraşul lor. Concret transformă resturile menajere în îngrăşământ natural. Proiectul nu este complicat, însă este nevoie de ajutorul localnicilor.

Resturi de fructe, legume şi alte resturi menajere, care, în loc să fie lăsate la tomberon, ajung pe un câmp, unde se degradează cu timpul şi devin un îngrăşământ natural.

Totul a început în urmă cu trei ani. Răzvan şi Cristian au luat exemplul de la nişte americani, care au explicat - pe Internet - cum procedează. Aşa că cei doi români au început propriul lor proiect şi - cu ajutorul sponsorilor - şi-au cumpărat biciclete electrice, care să-i ajute să-şi desfăşoare activitatea.

Articolul continuă după reclamă

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Locuitorii din Reghin au îmbrăţişat ideea din prima clipă. Mai ales copiii.

Pe acelaşi subiect

O jumătate din compostul rezultat anual este valorificată în grădinile locuitorilor, iar cealaltă jumătate este vândută pentru a putea continua proiectul.