Observator » Ştiri sociale » Miracol pentru un jandarm alături de care au stat toţi camarazii săi. Revedere emoţionantă

Miracol pentru un jandarm alături de care au stat toţi camarazii săi. Revedere emoţionantă

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 16.11.2017, 19:25 | Modificat la 16.11.2017, 21:48

Împreună, românii pot face miracole! Şi au făcut, pentru jandarmul Cosmin Andrei, diagnosticat la începutul verii cu o boală neurologică extrem de rară.

Împreună, românii pot face miracole! Şi au făcut, pentru jandarmul Cosmin Andrei, diagnosticat la începutul verii cu o boală neurologică extrem de rară. Camarazii s-au luptat să îl salveze. După o intervenţie complicată şi luni de recuperare, jandarmul s-a întors zâmbind acasă. 

Cosmin şi-a revăzut colegii, după aproape şase luni în care abia dacă îşi recunoştea familia. Momentul emoţionant a fost surprins de camarazii lui. "Pentru noi, el a fost un exemplu de luptător şi aşa va rămâne şi de acum încolo, un exemplu de luptă."

Tânărul jandarm a fost întâmpinat cu lacrimi de bucurie de colegii săi. Cei care în iunie s-au mobilizat într-un număr impresionant şi au strâns banii necesari pentru intervenţia chirurgicală. "Românii, atunci când pun mână de la mână, pot înfăptui miracole!" 

Articolul continuă după reclamă

Cosmin a fost operat pe creier la o clinică privată din Capitală, apoi a făcut recuperare la Târgu-Mureş. Lupta lui nu s-a sfârşit, însă acum e pe drumul cel bun. "Felul în care a trecut şi a luptat ne-a dovedit nouă că trebuie să fim oameni, trebuie să fim camarazi şi să nu uităm că unitatea este şi la greu, nu numai la bine."