Observator » Sondaj » SONDAJ: Găsiţi vreo justificare în purtarea Ministrului Educaţiei?

SONDAJ: Găsiţi vreo justificare în purtarea Ministrului Educaţiei?

Larisa Andreescu | Timp citire: 1 minut
Publicat la 28.05.2026, 10:45 | Modificat la 28.05.2026, 10:52

O elevă de clasa a cincea i-a livrat ministrului Educaţiei o lecţie dură despre dezinteresul dascălilor. Într-un discurs emoţionant, copila a vorbit despre elevi invizibili la şcoală şi acasă, despre presiune şi lipsa de ascultare. Iar în timp ce fata plângea, ministrul Mihai Dimian a confirmat exact reproşurile: a rămas blocat cu ochii în telefon.

”Ştiţi care-i treaba? Eu mă duc la Suceava, copilul meu are 8 ani şi plânge în fiecare seară, dumneavoastră rămâneţi aici cu mizeriile astea”, a spus minsitrul Educației, Mihai Dimian.

Scena vine într-un moment în care dezbaterea despre copii şi tehnologie e mai aprinsă ca oricând. De la limitarea accesului la ecrane până la întrebarea simplă, dar incomodă: cât timp mai au adulţii pentru copii.

Vă invităm să votaţi în sondajul de mai jos.

Articolul continuă după reclamă