Observator » Tehnologie » Robotul Escu a făcut senzație la Festivalul Upgrade 100

Robotul Escu a făcut senzație la Festivalul Upgrade 100

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 14.06.2019, 09:20 | Modificat la 14.06.2019, 09:20

Realitate virtuală, roboţi, video gaming şi tehnologii spectaculoase. Cel mai mare festival din Europa, dedicat internetului şi platformelor digitale, a ajuns la Bucureşti.  Peste trei mii de participanţi au făcut schimb de idei, însă unul singur a captat toate privirile.

Realitate virtuală, roboţi, video gaming şi tehnologii spectaculoase. Cel mai mare festival din Europa, dedicat internetului şi platformelor digitale, a ajuns la Bucureşti.  Peste trei mii de participanţi au făcut schimb de idei, însă unul singur a captat toate privirile. Un robot care a moderat evenimentul. 

Escu este construit din plastic, fier şi multă informaţie. Are un vocabular de peste trei mii de cuvinte pe care le adaptează singur în răspunsuri. Umorul este punctul lui forte.

Programat să ne ajute în multe domenii, Escu poate lucra în supermarket, la muzeu sau chiar la pupitrul ştirilor.

Articolul continuă după reclamă

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

În sală l-am întâlnit şi pe Andrei. Are doar 10 ani şi deja a inventat roboţi cu care a câştigat premii internaţionale. Chiar şi un sistem inteligent de evacuare a unui complex în caz de urgenţă.

Evenimentul iCEE Fest, numit de anul acesta Upgrade 100, ne ajută să înţelegem de ce avem nevoie de digital, dar şi cum să-l folosim.

Pe acelaşi subiect