Observator » Evenimente » Tragedie în Himalaya: 17 alpinişti morți

Tragedie în Himalaya: 17 alpinişti morți

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 16.10.2014, 08:49 | Modificat la 16.10.2014, 08:53

Cel puţin 17 alpinişti au murit în ultimele zile în partea nepaleză a Munţilor Himalaya, din cauza condiţiilor meteo nefavorabile, relatează BBC News online

Cel puţin 17 alpinişti au murit în ultimele zile în partea nepaleză a Munţilor Himalaya, din cauza condiţiilor meteo nefavorabile, relatează BBC News online

Multe grupuri de alpinişti au rămas blocate în Trecătoarea Thorung La (Annapurna), unde a nins abundent.  De asemenea, s-au înregistrat avalanșe și în districtul Manang.

Cel puţin 17 alpinişti au murit, majoritatea fiind turişti polonezi, canadieni, israelieni şi indieni.

Articolul continuă după reclamă

Alţi 40 de alpinişti au fost salvaţi de autorităţile nepaleze.