David Popovici şi Robert Glinţă au ratat medaliile în finalele în care au fost implicaţi marţi la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

la 27.07.2021, 10:41

David Popovici, puştiul-minune al înotului românesc, a terminat finala de la Tokyo abia pe locul 4, deşi a bifat un nou record mondial de juniori, un minut, 44 de secunde şi 68 de sutimi. Robert Glinţă a evoluat în finala de 100 de metri spate şi a terminat cursa abia pe locul 8, ultimul, cu 52 de secunde şi 95 de sutimi. Sportivul român a fost la 76 de sutimi de ultima treaptă a podiumului, respectiv de americanul Ryan Murphy, şi la aproape o secundă de învingător, Evgeny Rylov.

Camelia Potec, fosta campioană olimpică a României, a postat pe contul său de Facebook o fotografie cu cei doi înotători, chiar înainte ca aceştia să intre în concurs. "Sunt momente când generațiile se întâlnesc şi puterea creşte. Sunt momente de inspirație pentru performanţă în formarea viitoarelor generații", a fost mesajul Cameliei Potec. Fotografia s-a viralizat rapid pe reţelele de socializare.

Veţi participa la Slujba de Înviere?

Observator » Jocurile Olimpice de la Tokyo » O fotografie cu David Popovici şi Robert Glinţă, postată de Camelia Potec chiar înainte de finalele olimpice, a devenit virală pe reţelele de socializare