Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Cum explică Cătălin Zisu averea găsită de mascaţi la percheziţii. MApN a cerut trecerea în rezervă a generalului cu 3 stele

Generalul cu 3 stele, Cătălin Zisu, şeful Comandamentului Logistic al Armatei, a fost plasat sub control judiciar. Are de plătit o cauţiune de un milion de lei pentru a scăpa de arest. Complice i-ar fi fost, potrivit procurorilor DNA, un subaltern, colonel în rezervă. Zisu, unul dintre cei mai influenţi generali din armată, are şi o explicaţie pentru averea fabuloasă găsită de mascaţi la percheziţii - miile de tablouri pe care le ascundea în mansardă nu sunt valoroase, iar ceasurile nu sunt originale. După ce a intrat în vizorul anchetatorilor DNA, MApN a cerut trecerea în rezervă a generalului Cătălin Zisu.

de Redactia Observator

la 15.02.2025 , 19:32

La finalul percheziţiilor maraton, care au durat peste 15 ore, Cătălin Zisu, comandantul Logisticii Armatei Române, a ajuns la sediul DNA. Generalul cu 3 stele a dat explicaţii o oră şi jumătate în faţa procurorilor. A ieşit un om liber, dar cu un preţ. Are de achitat o cauţiune de un milion de lei. "Eu nu ştiu ce este în dosarul de la DNA sau cine a greşit, dar eu nu puteam să fac recepţia în locul dirigintelui de şantier", a declarat Cătălin Zisu

Cătălin Ştefăniţă Zisu n-ar avea lichidităţi să achite cauţiunea, dar a anunţat că girează cu proprietăţile pe care le are. "Se aduc nişte acuze nefondate, exagerate, scopul acestei mari vendete fiind ca domnul general să nu mai ocupe această funcţie", a declarat avocata generalului, Katia Cicală.

Anchetatorii îl acuză că ar fi dat contractul pentru extinderea Cimititului Ghencea Militar către omul de afaceri Ionel Olteanu, asociat cu fiul său. Aşa s-ar fi sifonat sume uriaşe din bugetul armatei. 

Vezi și

Contractul încheiat între cele două părţi presupunea extinderea cimitirului Ghencea 3, pentru suma de 41 de milioane de lei. Pentru aceşti bani, firma afaceristului trebuia să construiască o staţie de pompare a apelor pluviale, să instaleze un gard nou, alei şi iluminat. 

În realitate, lucrările au fost doar pe hârtie. Pentru operaţiuni fictive de transport moloz şi pământ au fost emise facturi false pe care Cătălin Zisu, unul dintre cei mai influenţi generali din armată, le-a aprobat pentru decontare. Valoarea prejudiciului e uriaşă: 12 milioane de lei.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Aţi ieşit la lopată în aceste zile?
Observator » Justiţie » Cum explică Cătălin Zisu averea găsită de mascaţi la percheziţii. MApN a cerut trecerea în rezervă a generalului cu 3 stele