Observator » Ştiri politice » Elena Udrea ar putea fi extrădată din Costa Rica fără un acord bilateral, spune Tudorel Toader

Elena Udrea ar putea fi extrădată din Costa Rica fără un acord bilateral, spune Tudorel Toader

Tudorel Toader spune că extrădarea Elenei Udrea din Costa Ria poate fi făcută şi fără un acord bilateral Elena Udrea ar putea fi extrădată din Costa Ria fără un acord bilateral, spune Tudorel Toader - Sursă: Hepta
Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 06.06.2018, 11:16 | Modificat la 06.06.2018, 11:24

Tudorel Toader a declarat că extrădarea Elenei Udrea, condamnată la 6 ani de închisoare în dosarul Gala Bute, este posibilă chiar şi în absenţa unui acord bilateral în acest sens.

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader a declarat că extrădarea Elenei Udrea, condamnată la 6 ani de închisoare în dosarul Gala Bute, este posibilă chiar şi în absenţa unui acord bilateral în acest sens.

El a adăugat că există deja un precedent şi că deja este pe rol un alt caz de extrădare din Costa Rica.

El a precizat că până la acest moment MJ nu a primit niciun document referitor la solicitarea de extrădare, dar că instituţia va comunica în fiecare moment stadiul în care se află.

Articolul continuă după reclamă

De asemenea, ministrl  a explicat că durata procesului de extrădare depinde de legislaţia din Costa Rica.

Sursă: News.ro