Observator » Ştiri Auto » Cea mai mare razie împotriva șoferilor vitezomani, declanșată marți noapte în România și Europa

Cea mai mare razie împotriva șoferilor vitezomani, declanșată marți noapte în România și Europa

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 02.04.2019, 23:30 | Modificat la 03.04.2019, 02:05

Grăbiţi-vă încet, dacă plecaţi la drum. Sute de radare vor împânzi în această noapte şi mâine autostrăzile şi drumurile din România. Este cea mai amplă razie împotriva vitezomanilor şi se desfăşoară simultan în toată Europa.

Grăbiţi-vă încet, dacă plecaţi la drum. Sute de radare vor împânzi marți noapte şi miercuri autostrăzile şi drumurile din România. Este cea mai amplă razie împotriva vitezomanilor şi se desfăşoară simultan în toată Europa.

Peste 300 de radare acționează simultan de la miezul nopţii, acţiunea fiind desfăşurată împotriva celor care depăşesc viteza legală.

În România, pe autostrăzi şi drumuri naţionale, viteza este a doua cauză în producerea accidentelor rutiere.

Articolul continuă după reclamă

Simultan, în 26 de ţări din Europa, poliţiştii de la Rutieră vor scoate pe teren radarele avute la dispoziţie.