Observator » Evenimente » Copilul care a căzut în gol, în Munţii Făgăraş, a fost spitalizat cu răni la cap şi picioare

Copilul care a căzut în gol, în Munţii Făgăraş, a fost spitalizat cu răni la cap şi picioare

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 02.09.2018, 09:54 | Modificat la 02.09.2018, 09:55

Intervenţie de urgenţă a salvamontiştilor în Munţii Făgăraş, după ce un copil de opt ani a căzut în gol câţiva metri şi s-a lovit la cap şi la picioare. Totul s-a întâmplat în zona Vârfului Călţun, într-o zonă greu accesibilă. 

Intervenţie de urgenţă a salvamontiştilor în Munţii Făgăraş, după ce un copil de opt ani a căzut în gol câţiva metri şi s-a lovit la cap şi la picioare. Totul s-a întâmplat în zona Vârfului Călţun, într-o zonă greu accesibilă. 

Copilul se afla împreună cu tatăl lui şi cu un grup de turişti în momentul când s-a produs accidentul. Mai multe echipe de salvatori montani au pornit de urgenţă pentru a-l salva pe băiat. A fost solicitată şi intervenţia elicopterului SMURD, însă, din cauza vremii, echipajul aerian nu a putut fi de ajutor. În cele din urmă, băiatul a fost preluat de o ambulanţă şi transportat la Spitalul din Curtea de Argeş.