Fetiţă în stop cardiorespirator după ce a căzut în Dunăre, la Galaţi, salvată de un asistent medical în timpul liber
Un copil de un an şi şase luni a căzut în Dunăre din barca în care se afla cu părinţii, la Galaţi. Fetiţa a fost scoasă din apă, dar a intrat în stop cardiorespirator, însă un asistent medical în timpul liber i-a acordat primul ajutor şi a salvat-o. A fost transportată în stare gravă la spital după ce a fost stabilizată.
![Paramedic SMURD Paramedic SMURD la o intervenţie](https://img.observatornews.ro/0/2020/6/27/373080/1593289375d08b65e7.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
- Incidentul s-a produs în zona Cotul Pisicii.
- Fetiţa a fost transportată la spital cu elicopterul medical.
Incidentul s-a produs sâmbătă după-amiază în zona Cotul Pisicii. După ce a căzut din barcă, fetiţa a fost scoasă din Dunăre de câţiva înotători care au fost martori la incident.
Copila a suferit un stop cardiorespirator după ce a fost adusă la mal. Conform Mediafax, un asistent medical în timpul liber a menţinut-o în viaţă, până la sosirea echipajelor SMURD, care au resuscitat-o.
“În jurul orei 17.30 un copil de un an și șanse luni a fost scăpat din barcă de părinți în zona Cotul Pisicii, acesta a fost recuperat tot de aceștia în stare gravă. A fost preluat și stabilizat de echipajul SMURD de pe elicopter și transportat la Spitalul de copii Galați, la terapie intensivă”, a precizat ISU Galaţi într-un comunicat.
Fetiţa este internată în stare gravă, dar stabilă, au transmis medicii.
- Acest articol a fost realizat cu informaţii transmise de corespodentul Observator în Galaţi, Daniel Lare, şi de Agenţia Mediafax.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰