Observator » Ştiri externe » 55 de participanţi au alergat la Maratonul Îngheţat din Antarctica

55 de participanţi au alergat la Maratonul Îngheţat din Antarctica

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 28.11.2017, 16:34 | Modificat la 28.11.2017, 18:08

Una dintre cele mai dure competiţii din lume a avut loc în Antarctica. 55 de participanţi au alergat la Maratonul Îngheţat.

Una dintre cele mai dure competiţii din lume a avut loc în Antarctica. 55 de participanţi au alergat la Maratonul Îngheţat, unde au înfruntat temperaturi de minus 25 de grade Celsius.

Sub razele unui soare care a strălucit prudent, concurenţii au parcurs 21 de kilometri. Aflaţi mereu sub observaţia organizatorilor, maratoniştii au avut parte constant de ceai cald şi de gustări, care i-au ajutat să se încălzească şi să se hidrateze.

Proba masculină a fost câştigată de un danez. Competiţia feminină a avut-o drept învingătoare pe o americancă.    

Articolul continuă după reclamă