Observator » Ştiri externe » 130 de ani de când Turnul Eiffel a primit primul vizitator

130 de ani de când Turnul Eiffel a primit primul vizitator

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 15.05.2019, 13:57 | Modificat la 15.05.2019, 14:58

Construit cu oţel românesc şi cu ajutorul unei tehnologii inventate de inginerul român Gheorghe Pănculescu, Turnul Eiffel a fost privit iniţial cu reticență, pentru că era considerat inestetic. Astăzi, însă, este văzut drept una dintre cele mai frumoase piese arhitecturale din lume.

Construit cu oţel românesc şi cu ajutorul unei tehnologii inventate de inginerul român Gheorghe Pănculescu, Turnul Eiffel a fost privit iniţial cu reticență, pentru că era considerat inestetic. Astăzi, însă, este văzut drept una dintre cele mai frumoase piese arhitecturale din lume care primeşte 5,5 milioane de turişti anual. Parizienii şi turiştii vor putea admira deseară un spectacol de lumini cu efecte, dedicat Turnului Eiffel.