Observator » Ştiri externe » Concursul anual de sărituri, din oraşul bosniac Mostar: Participanţii au sărit de pe un pod vechi, din secolul 16

Video Concursul anual de sărituri, din oraşul bosniac Mostar: Participanţii au sărit de pe un pod vechi, din secolul 16

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 01.08.2022, 07:29 | Modificat la 01.08.2022, 07:58

Spectacol fascinant după concursul anual de sărituri de pe Podul Vechi din oraşul bosniac Mostar, un monument istoric înscris de UNESCO în patrimoniul cultural mondial.

După căderea nopţii, câţiva bărbaţi au sărit de pe podul luminat de făclii. Spectacolul s-a dorit o răsplată pentru miile de oameni care au urmărit competiţia din timpul zilei. Câştigător a fost, în acest an, un tânăr din Muntenegru care a dedicat victoria părinţilor săi, care-şi aniversau căsătoria chiar în acea zi.

Obiceiuri vechi, de câteva secole

Tradiţia concursului de sărituri datează de peste 450 de ani, potrivit organizatorilor. Podul construit de otomani în secolul al şaisprezecelea a fost distrus în războiul din Bosnia, din anii '90, şi reconstruit identic după încheierea luptelor.

Articolul continuă după reclamă