Observator » Ştiri externe » Japonia intră în era imperială Reiwa. Tronul va fi ocupat de împăratul Narujito (Video)

Japonia intră în era imperială Reiwa. Tronul va fi ocupat de împăratul Narujito (Video)

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 01.04.2019, 20:25 | Modificat la 01.04.2019, 20:28

Japonia intră de la 1 mai în era imperială Reiwa. Termenul înseamnă, fumuseţe, pace, armonie şi va caracteriza perioada în care tronul va fi ocupat de către împăratul Narujito. Simbolul noii ere va fi imprimat pe monede, ziare, permisele de conducere şi pe hârtiile oficiale.

Japonia intră de la 1 mai în era imperială Reiwa. Termenul înseamnă, fumuseţe, pace, armonie şi va caracteriza perioada în care tronul va fi ocupat de către împăratul Narujito. Simbolul noii ere va fi imprimat pe monede, ziare, permisele de conducere şi pe hârtiile oficiale. 

Şi a fost ales după luni de discuţii între membrii cabinetului şi cei mai înalţi învăţaţi ai ţării. O premieră în istoria niponă, termenul a fost inspirat din literatura locală şi nu din cea chineză cum se obişnuia până acum.

Actualul împărat, Akihito, a anunţat în august 2016 că intenţionează să abdice în favoarea fiului său.

Articolul continuă după reclamă