Observator » Ştiri externe » Mâncarea viitorului, făcută în laborator. Are gust, miros şi aspect de friptură de vită

Mâncarea viitorului, făcută în laborator. Are gust, miros şi aspect de friptură de vită

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 20.07.2019, 16:24 | Modificat la 20.07.2019, 16:43

Are gust, miros şi aspect de friptură de vită, însă nu este ceea ce pare. Cercetătorii au reuşit să înşele toate aceste simţuri cu un aliment făcut în laborator.

Are gust, miros şi aspect de friptură de vită, însă nu este ceea ce pare. Cercetătorii au reuşit să înşele toate aceste simţuri cu un aliment făcut în laborator.

Mai exact, au reuşit să facă muşchiul de vită doar din câteva celule recoltate de la animal.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Articolul continuă după reclamă

Cercetătorii promit că alternativa cărnii de vită este şi mai sănătoasă. Cum este făcută în laborator, nu riscă să fie contaminată cu nicio bacterie din cauza condiţiilor de igienă nepotrivite, iar din acest motiv nu conţine niciun antibiotic. În plus, dezvoltatorii asigură că friptura are toţi nutrienţii regăsiţi în carnea animală.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Conceptul revoluţionar în gastronomie încantă şi oamenii de rând care sunt dornici să încerce preparatul.

Pe acelaşi subiect

Compania israeliană susţine că este prima firmă care creează friptură în laborator şi este în negocieri cu o serie de restaurante din Statele Unite, Europa şi Asia pentru a le distribui produsul din 2021.