Observator » Ştiri externe » O insulă bântuită a fost scoasă la licitaţie de autorităţile italiene

O insulă bântuită a fost scoasă la licitaţie de autorităţile italiene

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 16.04.2014, 16:27 | Modificat la 16.04.2014, 17:08

O insulă renumită ca fiind bântuită a fost scoasă la licitaţie de autorităţile italiene după ce nimeni nu au mai pus piciorul acolo de zeci de ani.

 Când ciuma bubonică a lovit Italia, autorităţile duceau muribunzii acolo şi îi îngropau. Secole mai târziu, un medic a ridicat acolo un spital unde obişnuia să tortureze pacienţii fâcându-le lobotomii care nu erau necesare.

Acum, autorităţile au scos insula la licitaţie în speranţa că vor mai plăti din datoria naţională. Rămâne de văzut cine o va cumpăra însă.