Observator » Ştiri externe » Explozie la o bază militară din nordul Rusiei, pericol de radiații

Explozie la o bază militară din nordul Rusiei, pericol de radiații

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 09.08.2019, 10:43 | Modificat la 09.08.2019, 10:44

Doi oameni au murit în urma unei explozii, la o bază militară din nordul Rusiei. După deflagraţie s-a înregistrat, pentru un timp, creşterea nivelului de radiaţii în regiune.

Doi oameni au murit în urma unei explozii, la o bază militară din nordul Rusiei. După deflagraţie s-a înregistrat, pentru un timp, creşterea nivelului de radiaţii în regiune.

Accidentul s-a produs în timp ce era testat un nou motor de rachetă, a anunţat Ministerul rus al Apărării.

Cele două victime erau specialişti civili. Alţi şase oameni au fost răniţi. Într-un oraş situat la 40 de kilometri de bază, nivelul radiaţiilor a crescut, dar a revenit la normal după mai puţin de o oră.

Articolul continuă după reclamă

Pe reţelele sociale însă, oamenii au scris că, într-un sat vecin, radioactivitatea ar fi fost chiar de trei ori mai mare decât valoarea normală. Informaţiile nu au fost confirmate.