Observator » Ştiri externe » 30 de români, amendați în Italia pentru că au participat la o slujbă de Paștele Ortodox

30 de români, amendați în Italia pentru că au participat la o slujbă de Paștele Ortodox

Printre cei amendați se regăsesc și doi preoți Românii au fost amendați la biserica românească din Trieste - Il Piccolo
Cristi Ioniţă | Timp citire: 1 minut
Publicat la 19.04.2020, 18:37 | Modificat la 19.04.2020, 18:42

30 de români, 28 de credincioși și doi preoți, au fost amendați la Trieste pentru că au participat la o slujbă de Paștele Ortodox.

  • Românii au fost amendați la o biserică din Trieste.
  • Printre românii amendați sunt și doi preoți.

Întreaga poveste s-a petrecut la biserica românească din Via dell'Istria, duminică dimineața.

Conform Il Piccolo, un echipaj de poliție aflat în zonă a auzit zgomote provenind din interiorul bisericii și a trecut la verificări.

Au fost descoperiți 28 de credincioși și doi preoți. Toate cele 30 de persoane au fost amendate pentru nerespectarea restricțiilor impuse din cauza pandemiei de coronavirus.

Articolul continuă după reclamă