Observator » Ştiri externe » Români arestaţi în Noua Zeelandă, după ce au primit prin poştă dispozitive de fraudat carduri bancare

Români arestaţi în Noua Zeelandă, după ce au primit prin poştă dispozitive de fraudat carduri bancare

Românii au fost arestaţi preventiv Românii intenţionau să comită fraude cu carduri bancare - Stuff Online
Cristi Ioniţă | Timp citire: 1 minut
Publicat la 24.01.2020, 19:04 | Modificat la 24.01.2020, 19:06

Doi români stabiliţi de curând la Auckland, în Noua Zeelandă, au fost arestaţi după ce au primit prin poştă dispozitive de fraudat carduri bancare.

Doi români stabiliţi de curând la Auckland, în Noua Zeelandă, au fost arestaţi după ce au primit prin poştă dispozitive de fraudat carduri bancare.

Românii, care au 30 şi 35 de ani, s-au stabilit în noiembrie în Noua Zeelandă.

Conform Stuff Online, românii au fost reţinuţi joi seara, imediat după ce au intrat în posesia coletului care îi incriminează.

Articolul continuă după reclamă

Percheziţia coletului a evidenţiat faptul că în acesta erau toate instrumentele necesare pentru ca românii să poată comită fraudă cu carduri bancare.

Magistraţii au confirmat mandatul de arestare preventivă, iar anchetatorii au recunoscut că au de a face cu un număr tot mai mare de străini care ajung în Noua Zeelandă pentru a comite astfel de infracţiuni.