Observator » Ştiri externe » Staţiunea turcească Bodrum, distrusă de ploi torențiale

Staţiunea turcească Bodrum, distrusă de ploi torențiale

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 30.11.2018, 21:07 | Modificat la 30.11.2018, 22:08

Ploile torenţiale şi inundaţiile au distrus staţiunea turcească Bodrum, vizitată şi de mulţi turişti români. Torenţi puternici s-au format pe şosele şi au luat pe sus maşini, dar şi mobilierul stradal.

Ploile torenţiale şi inundaţiile au distrus staţiunea turcească Bodrum, vizitată şi de mulţi turişti români. Torenţi puternici s-au format pe şosele şi au luat pe sus maşini, dar şi mobilierul stradal.

Zeci de oameni blocaţi în mijlocul apelor au fost salvaţi cu barca. Alţii s-au refugiat în magazine şi restaurante, dar viitura nu le-a ocolit nici pe ele.

Primarul din Bodrum spune că este un "dezastru istoric". Specialiştii în construcţii amintesc, însă, că acelaşi oraş a fost inundat şi acum trei ani. Se ştia de atunci că sistemul de canalizare nu face faţă, dar nu ar fi fost luată nicio măsură.

Articolul continuă după reclamă