Video Profilul mediului de afaceri din România. Cele mai profitabile industrii şi de ce rata de succes este de 0.1%
Specialistul economic al Observator, Iancu Guda, ne vorbeşte astăzi, în cadrul rubricii IQ Financiar, despre afacerile din România și care este profitul la nivel de sector.
Antreprenoriatul românesc este tânăr, chiar şi după 35 de ani. Foarte puține companii au fost înfiinţate înainte de anul 2000. Majoritatea companiilor au fost înfiinţate recent. Din vreo 700.000 de companii, jumătate sunt înființate în ultimii 5 ani, 65% în ultimul deceniu.
Acest lucru înseamnă că au fost și în trecut companii multe înființate dar nu mai sunt "în viață", astăzi, pentru că au intrat în insolvență, în faliment. Rata de supraviețuire a companiilor în România pe termen lung nu este foarte bună.
În ce sectoare se deschid noile companii din România
Este vorba de 23 de industrii. Cele mai mari sunt: Activități de prestări servicii, întreprinderi, 10.955 de companii. În sectorul de comerţ sunt 8.130 de firme.
Și pe al treilea loc este sectorul de construcții, 5.000 de companii. Urmează sectorul de transporturi și apoi cel IT, cu 5.000 de companii.
Cele mai puține companii sunt cele din industriile cu investiții mari, extractivă şi chimice, apoi industrii care nu sunt foarte profitabile, cum sunt textile, care au concurență foarte dură din importuri, din India, China. Apoi încălțăminte, băuturi și industria metalurgică. Aici fie sunt necesare investiții foarte mari, fie profitul nu este deloc bun, pentru că e concurența agresivă, ieftină, din străinătate.
Durata medie de viaţă a unei companii în România
În 2015, dacă te uitai la toată "găleata" de companii active în România, vârsta medie a firmelor era de 10 ani. Acum, în 2025, vârsta media firmelor este 12,4 ani. A mai crescut un pic vârsta medie, ceea ce înseamnă o maturizare a mediului de afaceri.
Dar, în continuare, mai avem, de îmbunătățit. Polonia, o țară care a ieșit din comunism, are o durată media companiilor de 19 ani, noi avem 12. Deci, reziliența companiilor trebuie să fie mai mare și să încurajăm antreprenoriatul.
Ce fel de antreprenoriat vrem să încurajăm? Unul care reinvestește profitul și se dezvoltă pe termen lung.
Sectoarele în care se înfiinţează cel mai mare număr de companii
Dacă ne uităm la unde se matriculează aceste companii și avem numărul de firme şi profitabilitatea sectoarelor, vedem un paradox, pentru că te-ai aștepta să fie mai multe companii înființate în sectoarele mai profitabile.
Multe companii se înființează în IT, în transporturi, în construcții, mici activități prestate de mentenanță, reparații, orice meseriaș poate să-și facă o firmă cu un prieten, orice IT-st cu un laptop poate să înceapă o afacere. Dar nu sunt neapărat cele mai profitabile.
Profituri foarte mari se fac în sănătate sau în agricultură, dar profiturile se fac pe termen lung. Pentru că sunt bariere, de multe ori de know-how.
Dintr-un milion de companii începute, doar 1.000 ajung să reziste 10 ani, să aibă peste un milion de euro și să fie profitabile. Deci, rata de succes a companiilor este 0,1%, una din 1.000.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰