DNA l-a trimis în judecată pe primarul oraşului Mangalia. Ar fi primit mită de peste 600.000 de euro
Procurorii Direcției Naționale Anticorupție l-au trimis în judecată pe primarul municipiului Mangalia, Cristian Radu, pentru mai multe infracțiuni, printre care luare de mită și spălare de bani. Potrivit anchetatorilor, edilul ar fi primit, în perioada 2022-2025, peste 600.000 de euro în schimbul unor favoruri administrative şi urbanistice.
Reprezentanții DNA au anunțat joi că procurorii Serviciului Teritorial Constanța au dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a lui Cristian Radu, pentru luare de mită în formă continuată (două infracțiuni), spălare a banilor în formă continuată și instigare la folosirea, cu rea-credință, a bunurilor sau creditului unei societăți comerciale, într-un scop contrar intereselor acesteia (două infracțiuni).
În același dosar a fost trimis în judecată, în stare de libertate, și administratorul unei societăți comerciale, acuzat de folosirea, cu rea-credință, a bunurilor sau creditului societății într-un scop contrar intereselor acesteia.
Primarul Mangaliei, trimis în judecată de DNA pentru luare de mită și spălare de bani
"În perioada 2022 - 2025, inculpatul Radu Cristian, în calitate de primar al municipiului Mangalia, ar fi pretins şi primit, atât direct, cât şi printr-un intermediar, suma totală de 622.233 de euro, în legătură cu emiterea unor documente urbanistice şi cu iniţierea unor hotărâri de consiliu local, precum şi în legătură cu alte demersuri ce ţin de activitatea de primar", au afirmat procurorii DNA.
Anchetatorii susțin că, în perioada 2022-2024, primarul ar fi pretins 80.000 de euro pentru a permite desfășurarea unor activități comerciale pe plajă și în zona Portului Turistic Mangalia, fără intervenția Poliției Locale. Din această sumă, ar fi primit, printr-un intermediar, 42.333 de euro, sub forma unor achiziții de obiecte vestimentare de lux.
Cristian Radu mai este acuzat că în 2023 ar fi pretins şi ar fi primit un folos, respectiv echivalentul sumei de 500.000 euro prin reducerea preţului de achiziţie a activului unei societăţi comerciale, pentru cesionarea unor contracte de închiriere privind terenuri aflate în Portul Turistic Mangalia.
Procurorii au menţionat că tot în 2023, primarul din Mangalia ar fi pretins suma de 50.000 de euro, din care ar fi primit 30.000 de euro, pentru ca două persoane să nu fie controlate de către funcţionarii din cadrul Primăriei municipiului Mangalia pe parcursul construirii unui imobil în staţiunea Neptun.
DNA: sume ascunse prin cumpărarea unui hotel din Cap Aurora
În plus, în lunile ianuarie și februarie 2025, edilul ar fi cerut și primit 50.000 de euro pentru emiterea unui certificat de atestare a edificării/extinderii unei construcții realizate fără autorizație, pentru un imobil din stațiunea Saturn.
Potrivit DNA, o parte semnificativă a sumelor obținute ar fi fost disimulată prin achiziția, în 2023, a unui hotel din stațiunea Cap Aurora.
"În perioada 2022-2025, inculpatul Radu Cristian i-ar fi instigat pe inculpatul V.A.Ş. şi pe o altă persoană să achiziţioneze din fondurile societăţilor comerciale administrate de aceştia două autoturisme marca BMW pentru suma totală de 942.284 lei şi să achite din fondurile unei societăţi costurile de service pentru unul dintre autoturisme. Cele două autoturisme ar fi fost folosite exclusiv de către inculpatul Radu Cristian, prin punerea lor la dispoziţie, cu titlu gratuit, de către reprezentanţii societăţilor respective”, au mai adăugat procurorii DNA.
În urma investigațiilor financiare, DNA a solicitat instanței confiscarea extinsă a sumei de 2.183.199,15 lei de la Cristian Radu, sumă despre care procurorii afirmă că nu poate fi justificată prin venituri obținute legal.
De asemenea, a fost dispus sechestru asigurător asupra unor bunuri imobile aparținând primarului și soției acestuia.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰