Observator » Mapamond » Un cuplu din Franţa care ţinea 160 de câini şi pisici în condiţii mizere a primit interdicţia de a mai avea animale de companie. Femeia suferă din sindromul Noah

Un cuplu din Franţa care ţinea 160 de câini şi pisici în condiţii mizere a primit interdicţia de a mai avea animale de companie. Femeia suferă din sindromul Noah

Un cuplu din Franţa care ţinea 160 de câini şi pisici în condiţii mizere a primit interdicţia de a mai avea animale de companie vreodată Un cuplu din Franţa care ţinea 160 de câini şi pisici în condiţii mizere a primit interdicţia de a mai avea animale de companie vreodată - Profimedia
Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 04.04.2024, 15:13 | Modificat la 04.04.2024, 15:24

Un cuplu francez a primit interdicția de a ține animale de companie. De asemenea, francezii au fost obligați să plătească peste 150.000 de euro unei organizații pentru protecția animalelor. Deciziile au fost luate după ce autoritățile au găsit în locuința lor peste 160 de pisici și câini.

Un cuplu francez a primit o condamnare la un an cu suspendare pentru ținerea a zeci de animale în condiții improprii, potrivit BBC.

Cuplul, din Nisa, avea 159 de pisici și șapte câini într-un apartament de 80 mp. Unele animale erau bolnave, deshidratate, sufereau de malnutriție sau erau infectate cu paraziți.

Femeia suferă de sindromul Noah

Articolul continuă după reclamă

Judecătorul a stabilit ca femeia de 68 de ani și bărbatul de 52 de ani să primească o interdicție permanentă de a păstra animalele de companie. De asemenea, ei au fost obligați să plătească mai mult de 150.000 de euro către organizații de caritate și părți civile pentru drepturile animalelor, potrivit Mediafax. 

Cuplul a mai fost anchetat în 2014 pentru că locuia într-o garsonieră de 18 mp cu 13 pisici și un câine.

O evaluare psihiatrică a stabilit că femeia are „sindromul Noah”, care se manifestă ca o nevoie psihologică de a salva animalele, chiar și atunci când nu se poate face acest lucru în mod corespunzător.