Observator » Ştiri politice » Doar 15% pentru bugetari

Doar 15% pentru bugetari

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 25.11.2010, 06:15 | Modificat la 11.11.2019, 12:25

Guvernul nu ar fi fost nevoit sa reduca salariile din sectorul bugetar cu 25%, daca fostul ministru al Finantelor, Sebastian Vladescu ar fi propus, inca din luna ianuarie, eliminarea primelor de vacanta, sustine premierul Emil Boc. Bugetarii vor recupera, anul viitor, doar 15 % dupa recenta taiere cu 25% a salariilor. Procentul de crestere va fi insa aplicat salariului pe care bugetarii l-au incasat in octombrie 2010. Decizia a fost luata in sedinta de guvern.

Guvernul nu ar fi fost nevoit sa reduca salariile din sectorul bugetar cu 25%, daca fostul ministru al Finantelor, Sebastian Vladescu ar fi propus, inca din luna ianuarie, eliminarea primelor de vacanta, sustine premierul Emil Boc. Bugetarii vor recupera, anul viitor, doar 15 % dupa recenta taiere cu 25% a salariilor. Procentul de crestere va fi insa aplicat salariului pe care bugetarii l-au incasat in octombrie 2010. Decizia a fost luata in sedinta de guvern.